Bilecik'te "Kadın çiftçi eğitimi" sertifika töreni

Bilecik'te "Kadın çiftçi eğitimi" sertifika töreni
Bilecik'te "Kadın çiftçi eğitimi" sertifika töreni
- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği arasında imzalanan protokol kapsamında Bilecik'te eğitim alan kadın çiftçilere düzenlenen törenle sertifikaları verildi

BİLECİK (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği arasında imzalanan protokol kapsamında Bilecik'te eğitim alan kadın çiftçilere düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız, Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen törende, tarım sektörünün çok zor şartlarda ve çevre faktörlerinden fazla etkilenen sektör olduğunu söyledi.

Çiftçiliğin insanoğlunun doğumundan ölümüne kadar hayatının her evresinde tüketicinin isteklerine uygun hale getirilen zor ve meşakkatli bir meslek olduğunu ifade eden Yıldız, "Son yıllarda kadın çiftçilerimizin ağırlıklı yer almasından dolayı bakanlığımız eğitim çalışmalarını hızlandırmış. Kadınlarımıza sadece tarımla değil aile hukuku, insan hakları, aile içi ve kadına şiddet, girişimcilik ruhu, örgütlenme anlayışı ve sağlık bilgisi konularda da bilgiler verildi. Kadın bir toplumun hamuru yoğuran, şekil veren esas unsurdur. Bunun yanı sıra tarımda da çok büyük paya sahiptir" dedi.

Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen de çiftçinin ağır şartlar altında üretim yapmaya ve ülkeyi beslemeye bütün gayretiyle devam ettiğini bildirdi.

Konuşmaların ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir'in eşi Münevver Nayir, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç'un eşi Nesrin Koç, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Vali Yardımcısı Halil İbrahim Acır, İl Genel Sekreteri Halis Nalbant, İl Genel Meclisi Başkanı Serkan Yıldırım ve daire müdürleri 80 kadın çiftçiye sertifikalarını verdi.