Bilecik'te "Kanatlı veri tabanı" eğitimi

Bilecik'te "Kanatlı veri tabanı" eğitimi
Bilecik'te "Kanatlı veri tabanı" eğitimi
- Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğümüz tarafından resmi ve özel veteriner hekimlere "Kanatlı veri tabanı" eğitimi düzenlendi

BİLECİK (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğümüz tarafından resmi ve özel veteriner hekimlere "Kanatlı veri tabanı" eğitimi düzenlendi.

İl Müdürü Hacı dursun Yıldız, Müdürlük Toplantı Salonu'ndaki toplantıda, kanatlı hayvan hastalıklarının kontrol edilmesi ve çıkma tavukların canlı olarak satışının engellenmesi amacıyla oluşturulan TÜRKVET sisteminin 1 mayıstan itibaren uygulamaya başlayacağını bildirdi.

Bilecik'te yumurtacı tavuk işletmelerinde, çıkma tavukların satışının yapılmasının yasak olduğunu, sadece kesimhaneye sevkine müsaade edildiğini bildiren Yıldız, şunları kaydetti:

"Kanatlı sektöründe kanatlı hayvanları kontrol ve denetim altına alarak hem bilgi sahibi olunması hem de hastalıkların yayılmasında daha etkin mücadele edilmesi kolaylaşacaktır. Bakanlık tarafından başlatılan TÜRKVET sisteminde kanatlı veri tabanı uygulaması ilk olarak damızlık kanatlı işletmelerine hayvan girişi yapılarak başlayacaktır. Buralarda üretilen yumurtaların kuluçkahaneye sevki, kuluçkahanelerde bu yumurtalardan çıkan civcivlerin kümeslere sevki ve kümeslerde yetiştirilen hayvanların da kesimhanelere sevki kanatlı veri tabanı uygulaması ile yapılacaktır. Kesimhanelerde görevli resmi veya yetkilendirilmiş veteriner hekimler ise gelen sürülerin sistem üzerinden kesimini gerçekleştirecektir. İl içi kanatlı ve yumurta hareketlerini sektör temsilcileri, il dışı kanatlı ve yumurta hareketlerini ise veteriner sağlık raporu düzenlendikten sonra resmi veteriner hekimler yapacaktır. Belirtilen tarihten itibaren, damızlık kanatlı işletmelerinde bulunan hayvanların girişi yapılarak, bu işletmelerden çıkan yumurtaların kuluçkahanelere sevki başlatılacaktır. Bu süreç içerisinde İl ve İlçe Müdürlüklerinde görev alan teknik personel gerekli her türlü desteği sağlayacaklardır." 

Kanatlı veri tabanı uygulaması hakkında Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğünden veteriner Mehmet Ali Öztürk ile Tolga Güler, sunum yaptı.