Bilecik'te kayıt dışı ekonomi konferansı

Bilecik'te kayıt dışı ekonomi konferansı
Bilecik'te kayıt dışı ekonomi konferansı
- Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Maliye kulübü öğrencileri tarafından "Kayıt dışı ekonomi" konferansı düzenlendi

BİLECİK (AA) - Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Maliye kulübü öğrencileri tarafından "Kayıt dışı ekonomi " konferansı düzenlendi.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi toplantı salonu'nda gerçekleşen konferansta Prof. Dr. Şafak Erkan Çolak tarafından katılımcılara, Türkiye 'de kayıt dışı ekonomi hakkında bilgiler verdi.

Çolak, yaptığı konuşmada, Türkiye'de kayıt dışı ekonominin yalnızca ekonomik hesabın yapıldığı işler değil, rant dönen her şey olduğunu belirtti.

Kara para aklamak ile kayıt dışı ekonomi arasında ki fark arasında ayrım yapılması gerektiğini belirten Çolak konuşmasında şunları söyledi:

"Kayıt dışını ne olarak algılıyoruz kara para olarak mı algılıyoruz yoksa maliyenin bilgisi dışında ki suç olan ama kabahat olarak adlandırabileceğimiz hareketler olarak mı nitelendiriyoruz. Bu ayrımı iyi yapmamız lazım. Bir maliyeci olarak bizim kayıt dışı ekonomide devlete verilmesi gereken verginin verilmediği kısım olarak anlamamız gerekiyor. Örneğin bir galerici 10 araba satıyor ama 6 araç vergisi veriyor buradaki kayıp 4 araç kayıt dışı vergi olarak kayıtlara geçiyor. 2005 yılında devlet  bir kanunda köklü bir değişikliğe gitti. Bundan sonra bir kimse yaptığı fiil neticesinde hapisle cezalandırılıyorsa, bunun ismi suçtur. Ama karşılığında parasal bir ceza varsa buna da kabahat diyeceğiz."

Konferansın sonunda, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Maliye Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ahmet Ak, Çolak'a Şeyh Edebali Üniversitesi amblemi bulunan tabak hediye etti.