Bilecik'te "Masa başı tatbikat"

Bilecik'te "Masa başı tatbikat"
Bilecik'te "Masa başı tatbikat"
- Bilecik Vali Yardımcısı ve İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi Başkanı Hıdır Kahveci, başkanlığında "Masa başı tatbikatı" düzenlendi

BİLECİK (AA) - Bilecik Vali Yardımcısı ve İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi Başkanı Hıdır Kahveci, başkanlığında "Masa başı tatbikatı" düzenlendi. 

İl Genel Meclisi Salonu'nda, Bilecik Afet Müdahale Planının (BİLAMP) masa başı tatbikatına, Bilecik Belediyesi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), İl Emniyet Müdürlüğü olmak üzere 26 hizmet grubu yöneticisi katıldı.

Tatbikatta, afet ve acil durumunda müdahale çalışmalarında görev alacak hizmet grupları ve koordinasyon birimlerine ait rolleri ve sorumlulukları tanımlamak, afet öncesi, sırası ve sonrasındaki müdahale planlamasının temel prensiplerini belirlenmesi amacıyla, afet müdahale planı hazırlandı.

Masa başı tatbikatında hazırlanan senaryo gereği, meydana gelen 5,9 büyüklüğünde bir deprem olduğu, deprem haberini alan İl Afet Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyelerinin İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezine, Hizmet Grubu Yöneticilerinin ise toplanma alanlarına intikali ile tatbikat başladı. Her hizmet grubunun kendi planlarına uygun olarak senaryo gereği, depremin yol açtığı hasara müdahale yöntemleri yine bizzat hizmet grubu yöneticileri tarafından anlatıldı, İl Afet Acil Durum Koordinasyon Kurulunca da depremden itibaren 7 saate kadar olan süre içerisinde hizmet gruplarına gerekli müdahalenin yapılmasına dair talimatlar verildi.

Tatbikatta, İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi ve hizmet gruplarının, ayrıca hizmet gruplarının kendi arasında oluşturacakları koordinasyonun nasıl sağlanacağının yanı sıra tatbikata katılan hizmet grubu yöneticileri, oluşturulan senaryo çerçevesinde, afet öncesi, sırası ve sonrasında afet yönetiminde doğru harekat tarzlarını uygulayarak farkındalık sağlandı.