Bilecik'te "Modern bağcılığın geliştirilmesi" eğitimi

Bilecik'te "Modern bağcılığın geliştirilmesi" eğitimi
Bilecik'te "Modern bağcılığın geliştirilmesi" eğitimi
BİLECİK (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından çiftçilere "Modern bağcılığın geliştirilmesi" eğitimi verildi.Müdürlükten yapılan...

BİLECİK (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından çiftçilere " Modern bağcılığın geliştirilmesi" eğitimi verildi.

Müdürlükten yapılan açıklamada, üzüm yetiştiriciliğinde eski bağların oluşumunu verim ve kaliteyi olumsuz etkilediği, geleneksel bağcılığın yeterince karlı olmaması ve çiftçi bazında önemini giderek yitirmesi sonucu tekrar ele alındığı kaydedildi.

Bağcılık koşullarının iyileştirilmesi, yeni bağ alanlarının kurulması, kalitesi ve pazar değeri yüksek çeşitlerle yenilenmesi için telli terbiye sistemine geçilmesi çalışmalarının yürütüldüğü belirtilen açıklamada, modern bağcılık sistemi ile ilgili verilecek eğitimlerle ve çiftçilerin tarımsal gelirlerini artırıcı önlemlerin alınması suretiyle, bağcılığın yeniden öne çıkarılması hedeflendiği ifade edildi.

Küre köyünde, Şeyh Edebali Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi öğretim üyesi yardımcısı Doç. Dr. Hayri Sağlam, modern bağcılık sistemleri ve üzüm çeşitleri hakkında bilgi verdiği bildirildi.

 


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  Pazar

  ,

  Tarım

  ,

  Modern

  ,

  Küre

  ,

  gıda