Bilecik'te "Muhasebe mesleğinde denetimin geleceğine akademik ve profesyonel bakış" paneli

Bilecik'te "Muhasebe mesleğinde denetimin geleceğine akademik ve profesyonel bakış" paneli
Bilecik'te "Muhasebe mesleğinde denetimin geleceğine akademik ve profesyonel bakış" paneli
BİLECİK (AA) - Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokulu, Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı (MÖDAV)...

BİLECİK (AA) - Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokulu, Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı (MÖDAV) ile Bilecik Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası işbirliğinde, "Muhasebe mesleğinde denetimin geleceğine akademik ve profesyonel bakış" konulu panel düzenlendi.

Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Azmi Özcan, Rektörlük Konferans Salonu'nda düzenlenen panelde, demokrasinin evrensel tariflerinde hep yasama, yürütme ve yargı öne çıkan bir kuvvetler ayrılığı olarak takdim edildiğini hatırlatarak, devletin bir anlamda denetim ve muhasebe olduğunu söyledi.

İnsanların, hesap vermez ve denetlenmez konumda hissettiğinde, yazılım dışı davranışların yaşandığını ifade eden Özcan, "Hem inancımızda hem de kültürümüzde denetimin ve muhasebe başat bir faktör olarak mevcut olmasına rağmen yeterince takdir edilmiyor. Bu tür faaliyetlerle bunun sağlıklı bir demokrasi ve kamu işleyişi itibariyle çok önemli olduğunu, hem eğitim programlarımızda hem de diğer mesleki faaliyetlerimizde sık sık vurgulamamız lazım" dedi.

MÖDAV Başkanı Prof. Dr. Beyhan Marşap da MÖDAV'ın 20 yıllık süreçte, birçok faaliyet gerçekleştirdiğini ve aktif vakıf olarak faaliyetlerine devam ettiklerini ifade ederek, vakfın temel amacının, muhasebe biliminin ve mesleğinin gelişimine katkıda bulunma, akademisyenlerin bilimsel faaliyetlerini destekleme ve sosyal dayanışma kültürünü geliştirmek olduğunu söyledi.

Panele, Anadolu Üniversitesi'nden Prof. Dr. Melih Erdoğan, Başkent Üniversitesi'nden Prof. Dr. Nalan Akdoğan, Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Prof. Dr. Süleyman Yükçü ve TURMOB temsilcisi Doç. Dr. Rıza Zafer Sayar ile Kamu Gözetimi Kurumu (KGK) Başkan Yardımcısı Mehmet Kaya konuşmacı olarak katıldı.