Bilecik'te "Mühendislik Fakültesi Laboratuvar"ı protokolü

Bilecik'te "Mühendislik Fakültesi Laboratuvar"ı protokolü
Bilecik'te "Mühendislik Fakültesi Laboratuvar"ı protokolü
- Şeyh Edebali Üniversitesi Mühendislik Fakültesine laboratuvar yaptırılması amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında 5 milyon liralık protokol imzalandı

BİLECİK (AA) - Şeyh Edebali Üniversitesi Mühendislik Fakültesine laboratuvar yaptırılması amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında 5 milyon liralık protokol imzalandı.

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik TSO Salonu'nda düzenlenen imza töreninde, hayırlı bir için aynı ortamı paylaşmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, gelişen, gelecek vadeden Bilecik'in üniversiteden beklentilerinin büyük olduğunu ifade etti.

Şu anki ortamın güzel ve mutlu bir birliktelik olduğunu vurgulayan Vali Nayir, "Bizim üniversiteden beklentilerimiz büyük ama aynı zamanda üniversitemizin de beklentilerinin var olduğunun da bilincindeydik. İmkanlarımız ölçüsünde üniversitemiz için neler yapılabilir konusunu konuştuğumuzda, hep bir memnuniyet ifadesi olarak, TOBB'un sözünden bahsedile gelmişti. Bugün protokolle uygulanır hale getirdik. Temennimiz, hem üniversitemiz için hem de ilimiz için, dolayısıyla ülkemiz ve insanımız için yeni güzel başlangıçlara çalışmalara vesile olacak bir protokol olsun" dedi.

Belediye Başkanı Selim Yağcı da üniversitenin kuruluş çalışmaları başladığında, Üniversite Yaptırma ve Yaşatma Derneği olarak, esnaftan destek toplama çalışmalarından, bugün kuruluşunu gerçekleştirip, sanayici ve iş adamların ortak katılımıyla 5 milyonlara varan hibelerin yapılıyor olmasını görmenin son derece mutluluk verici olduğunu söyledi.

Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Azmi Özcan ise uzun süren çabanın meyvesini, nihai imza töreniyle atacaklarını, bu imzanın hem üniversite hem Bilecik hem de gençler adına önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Yaklaşık 7 yıldır kentte üniversitenin heyecanını birlikte taşıdıklarını ve her adımda beraber olduklarını ifade eden Özcan, şunları kaydetti:

"Nasıl yaşadığınız, ne yaşadığınız, ne kadar uzun yaşadığınız önemli değil, yaşadığınız süre içerisinde nelere vesile olabildiğimiz, neleri gerçekleştirebildiğimiz önemlidir. Nice imkan, güç ve zenginlik sahipleri var ama hayatlarında hayırlı bir işe imza atmadan çekip gidiyorlar. Fakat nice insanlar var ki yaşadıkları her anı bir ibadete çevirmesini biliyorlar. Eğitim, elbette bir ülkenin kaderi ve toplumun geleceği. Biz işgal ettiğimiz tarihi kültürel kimlikle sadece kendimizin değil yüzyıllardır ezilen, sömürülen, ötelenene, hakları gasp edilen bir dünyanın temsilcisiyiz. Onun için bizim açımızdan çalışmak, gayret etmek tarihi bir vecibe ve sorumluluk. Başkaları uyurken biz çalışacağız. Başkaları dinlenirken biz koşacağız ki sırtımızdaki sorumluluğu atabilelim. 'Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez' şairin dediği gibi, birlik ve beraberliğimizi devam ettirirsek, inanıyorum ki bu şehir yüzyılların belki de kendisine yüklediği misyonu çok kısa sürede yerine getirecek ve adımlar atacaktır."

TOB Yönetim Kurulu üyesi Necdet Özer de sanayileşmenin ve ticaretin olduğu yerde üniversiteyi ayrı bir şekilde düşünmemelerinin mümkün olmadığını söyledi.

TSO Başkanı Fevzi Uzun da Bilecik'in büyüyen ve gelişen ekonomisi, üniversitenin de etkisiyle değişen sosyo-kültürel yapısıyla kabuğunu kırmaya devam ettiğini vurgulayarak, "Bir ülkenin zenginliği ile eğitim düzeyi arasında çok güçlü bir ilişki var. Bir ülke ne kadar eğitimliyse o kadar refah düzeyi artıyor. Eğitime yatırım yapmak ülkeye yapılan en büyük hizmet oluyor. Ülke olarak bizim en büyük stratejik üstünlüğümüz genç nüfusumuz, gelişmiş ülkeler düzeyine çıkmak için altın değerinde bir fırsatımız var. Daha iyi, daha güçlü, daha zengin bir Türkiye olmak istiyorsak, gençlerimizin iş dünyasının dinamik ruhuna, beklentilerine uygun, girişimci ve icat yapan gençler olarak yetişmesini sağlamalıyız aksi takdirde dünyanın en büyük ekonomileriyle rekabet etmemiz mümkün değil" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Nayir, Belediye Başkanı Yağcı, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Özcan, TOB Yönetim Kurulu üyesi Özer ve TSO Başkanı Uzun ile Bozüyük TSO Başkanı Buğra Levent, protokolü imzaladı.