Bilecik'te nevruz kutlamaları

Bilecik'te nevruz kutlamaları
Bilecik'te nevruz kutlamaları
- Bilecik'te Nevruz Bayramı dolayısıyla etkinlik düzenlendi

BİLECİK (AA) - Bilecik'te Nevruz Bayramı dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Bilecik Ticaret Meslek Lisesi Otelcilik Turizm Meslek Lisesi Okul Müdürü Adem Avcu, Okul Salonu'nda düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Nevruz Bayramı'nın, Türk milletinin yüzyıllar ötesinden devam edip gelen geleneksel bayramlarından biri olarak kutlandığını söyledi.

Türk topluluklarında nevruz geleneğinin yaygın olduğunu ifade eden Avcu, şöyle konuştu:

"Türk kültürüne göre Nevruz, takvim başlangıcı olan Ergenekon 'dan çıkış günüdür. Türk boyları, söz konusu bayramda çeşitli eğlenceler düzenlemekte ve birçok pratiği de yerine getirmektedirler. Türk kültüründen kaynaklanan Nevruz Bayramı, her yönüyle Türk gelenek ve görenekleriyle zenginleşmiş, an'anevi ve temeli beş bin yıllık Türk tarihine dayalı milli bir bayramdır. Bayramlar, insanlar arasında karşılıklı sevgi ve saygının perçinlendiği, insanların birbirleriyle olan dargınlıklarını unuttukları, barıştıkları, kardeşçe kucaklaştıkları, toplumlarda milli birlik ve beraberliğin, bir arada yaşama arzusunun kuvvetlendiği, milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulandığı, sergilendiği, bir toplumda millet olma şuurunun şekillendiği, kuvvetlendiği günlerdir. Nevruz, Türk insanını birbirine kenetleyen, bağlayan, Ergenekon'dan demir dağları eriterek dirilen ataların ruhuyla yanan bir ateştir."

  Öğrenciler tarafından şiirler okunduğu programda, Bilecik Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi halk oyunları ekibi gösteri sundu.

Program, protokol üyelerinin boyalı yumurtaları tokuşturması, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç ve Belediye Başkanı Selim Yağcı, baharı müjdeleyen nevruz ateşini yakması ve öğrencilerin, yakılan ateşin üzerinden atlamasıyla sona erdi.