Bilecik'te "Sosyal belleğimizde Çanakkale Savaşları" konferansı

Bilecik'te "Sosyal belleğimizde Çanakkale Savaşları" konferansı
Bilecik'te "Sosyal belleğimizde Çanakkale Savaşları" konferansı
BİLECİK (AA) - İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kahraman Şakul, "Kuşkusuz ki, Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale ve...

BİLECİK (AA) - İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kahraman Şakul, "Kuşkusuz ki, Mustafa Kemal Atatürk , Çanakkale ve İstiklal savaşları arasındaki sembolik bağdır" dedi.

Şarkul, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Salonu'nda düzenlenen "Sosyal belleğimizde Çanakkale Savaşları" konferansta, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale'deki rolünün mütemadiyen tartışma konusu olduğunu belirterek, Çanakkale Savaşı mefhumuna yaklaşımlarının 5 dönemde incelenebileceğini söyledi.

1923-1936 döneminin Atatürk ve Çanakkale ilişkisinin kurulup resmi söyleme girdiği dönem olduğunu anlatan Şarkul, şöyle konuştu:

"1936-1950 dönemi 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin resmi anma günü ilan edilmesiyle başladı. 1936'da Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin boğazlardaki Türk egemenliğini tesis etmesi 2. Çanakkale Zaferi olarak görüldü. 1950-1980 arasında Türklerin Avustralyalı ve Yeni Zelandalılarla Kore savaşında müttefik olmaları Çanakkale Savaşı'nın anılmasını dünya ölçeğine taşıdı. Bu dönem aynı zamanda Türkiye 'nin Gelibolu'da yoğun abide ve sembolik mezarlık inşasına giriştiği bir dönemdir. 1980-2002 arasında Cunta yönetiminin 'Atatürk 100 yaşında' etkinlikleri aracılığıyla lider kültü yaratmaya soyundu, Atatürk'ün ve ordunun Çanakkale Zaferi'ndeki rolü bu dönemde hiç olmadığı kadar çok vurgulandı. Yurdun dört bir yanını Atatürk büst ve heykelleri ile donatmak bu projenin bir parçasıydı. Kuşkusuz ki, Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale ve İstiklal savaşları arasındaki sembolik bağdır."

Konferans sonunda, Vali Ahmet Hamdi Nayir, Şakul'a Ertuğrulgazi'nin Osman Bey'e nasihatinin yazılı olduğu tablo hediye etti. Programa, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş ve öğretim görevlileri ile öğrenciler katıldı.