Bilecik'te "Toprak Bayramı" etkinliği

Bilecik'te "Toprak Bayramı" etkinliği
Bilecik'te "Toprak Bayramı" etkinliği
- Bilecik Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından "Toprak Bayramı" etkinliği düzenlendi

BİLECİK (AA) - Bilecik Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından "Toprak Bayramı" etkinliği düzenlendi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Bilim Sanat Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte, her canlıların varlığını devam ettirmesi için su, hava ve toprağın vazgeçilmez olduğunu söyledi.

Toprağı canlılar kullanmasına rağmen insanlar  tarafından zarar verildiğini belirten Vali Nayir, "Ama toprak ve su vazgeçilmezimiz. Geleceği düşünmeden kapitalist bir zihniyetle yalnızca günümüzü gün etmek için, daha fazla gelir elde etmek, farklı kullanma açmak için hem havamız hem suyumuz hem de toprağımız insan eliyle sıkıntıya maruz bırakılıyor. Yalnızca bir bereket kaynağı değil aynı zamanda insanımıza bir tevazu örneği de gösteren toprağın ülkenin geleceğine, yaşayan insanına ne kadar önemli olduğunu göstermek için bir araya gelmemizin bugünü kutlamamızın önemini tekrar birlikte hissediyorum" dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız da toprak ve suyun canlıların barınma ve gerekli ihtiyaçlarını besin maddelerinin temin edildiği ortam olduğunu ifade ederek, "Bir santimetre kalınlığındaki toprağın elde edilebilmesi için yüzyıllar belki bin yıllar gerekmektedir. Oysa bizler çok kısa bir süre içerisinde metrelerce kalınlıkta tonlarca toprağın selle, erozyonla ve beton yığınlarına dönüştürerek tarım dışı amaçlarla kullanılarak yok etmekteyiz. Toprağımızı korumak için yapılaşmanın mutlaka önüne geçmeliyiz. Dünyamızın yüzde 75'i su ile kaplı olmasına rağmen ancak yüzde 3 ve 4'lük diliminden faydalanabilmekteyiz. Sahip olduğumuz toprağın suyun ve diğer bütün varlıkların kıymetini bilmeli ve israf etmemeliyiz" diye konuştu:

Konuşmaların ardından etkinlik, "Toprak ve su " adlı şiiri okuyan Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğrencisi Şükran Elmas'a Vali Nayir tarafından ödülünün verilmesiyle sona erdi.