Bilecik'te UMKE'den tatbikat

Bilecik'te UMKE'den tatbikat
Bilecik'te UMKE'den tatbikat
- Tatbikatta, senaryo gereği UMKE, 5,5 şiddetinde deprem sonucu enkaz altında kalan yaralıların kurtarılması ve ağaçtan düşen kişiye müdahale etti

BİLECİK (AA) - 15. Bölge İlleri Ulusal Medikal Kurtarma ekiplerinin (UMKE) Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde 3 gün süren  eğitim kampı kapsamında senaryo gereği, "5,5 şiddetinde deprem " ve "ağaçtan düşme sonucu meydana gelen yaralıya müdahale" tatbikatı gerçekleştirildi. 

UMKE'nin organize ettiği etkinlik çerçevesinde, Pazaryeri ilçesine bağlı Küçük Elmalı köyünde Bilecik UMKE ev sahipliğinde Eskişehir ve Kütahya illeri ekiplerince intikal ve eğitim kampı kuruldu. Kampa 3 ilden 60 UMKE gönüllüsü katıldı.

Bilecik UMKE ve kamp sorumlusu Metin Karakuş, 3 gün süren zor doğa şartları altında kampta "Triaj ve olay yeri yönetimi, temel yaşam desteği, şok, travmalı hastaya yaklaşım ve ekg eğitimleri verildiğini bildirerek, "Ulusal ve bölgesel olarak deprem ve yangın gibi olağanüstü durumlarda ekiplerimiz görev yapmaktadır. Bu gönüllülük esasına dayanan bir görevdir. Buradaki arkadaşlarımızın hepsi sağlık personeli. 10 günlük eğitimlerinin ardından zor iklim ve doğa şartlarında uygulamalı tatbikat düzenledi. Tatbikatlarda amacımız UMKE personelinin olası afetlerde farkındalığının yanı sıra birbirleriyle iletişimini ve motivasyonunu arttırmak. Uygulamalı eğitimlerle, her an müdahaleye hazır duruma getiriliyor" dedi.

Karakuş, Küçük Elmalı köyünde meydana gelen 5,5 şiddetindeki depremde enkaz altında kalan yaralıların kurtarılması ve ağaçtan düşen kişiye müdahale gibi tatbikatlar gerçekleştirdiklerini aktardı.