Bilecik'te yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı

Bilecik'te yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı
Bilecik'te yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı
BİLECİK (AA) - Bilecik Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Bilecik Belediye ekipleri, ağır kış koşulları nedeniyle yiyecek bulmakta zorluk...

BİLECİK (AA) - Bilecik Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Bilecik Belediye ekipleri, ağır kış koşulları nedeniyle yiyecek bulmakta zorluk çeken yaban hayvanlarının beslenmesi için doğaya yem bıraktı.

Bilecik Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, kent merkezi ve Bozüyük ilçesinde avcı dernekleri üyelerinin de katılımıyla yaban hayvanlarının yaşam alanlarına 500 kilogram buğday, 500 kilogram arpa, saman balyası ve ekmek bırakıldığı belirtildi.

Çevredeki gölet ve derelerin yüzeyindeki buzların kırılarak, yaban hayvanlarının su ihtiyacının karşılandığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Hedef, yabani hayvanları, soğuk ve karlı havalarda yiyecek bulamamalarından dolayı telef olmamaları ve sıkıntılarını azaltmak. Bunun yanında kaçak avlayanlarla da mücadele ediyoruz. Kış mevsimi boyunca yaban hayvanlarının hayatına dokunmak, beslenmelerine katkıda bulunmak, su ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarımız devam edecektir." 

Bilecik Belediyesi tarafından ise sokak hayvanlarını besleme noktalarına yem ve mama bırakırken, vatandaşların da sokaklara, evlerin cam ve kapı kenarlarına, kimseye rahatsızlık vermeyecek şekilde artık yemek ve su bırakmaları istendi.