Bilecik'te "Zenginleştirilmiş Kütüphane" açılışı

Bilecik'te "Zenginleştirilmiş Kütüphane" açılışı
Bilecik'te "Zenginleştirilmiş Kütüphane" açılışı
BİLECİK (AA) - Bilecik'te, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan proje kapsamında "Zenginleştirilmiş Kütüphane" açılışı yapıldı.  Atatürk...

BİLECİK (AA) - Bilecik'te, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan proje kapsamında "Zenginleştirilmiş Kütüphane" açılışı yapıldı.  

Atatürk İlkokulu Müdürü Hüseyin İşgören, Vali Ahmet Hamdi Nayir, Vali Yardımcısı Mustafa Güney, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak ve Okul Aile Birliği ile öğrencilerin katıldığı açılışta, insanların ihtiyaçları ve bilgi çağının taleplerinin, kütüphaneciliği yeniden biçimlendirdiğini ve teknolojinin kullanımında da iletişim alışkanlıklarında köklü değişiklikler getirdiğini söyledi.

Bilgiye erişiminin ve dünyanın çok kültürlü zenginliklerinin yanı sıra, hayat boyu öğrenme ve okuryazarlık becerilerin toplumların önceliği durumuna geldiğini ifade eden İşgören, şöyle konuştu:

"Nitelikli bir okul kütüphanesi, öğrencileri hayat boyu öğrenme ve okuryazarlık becerileri ile donatarak, onların topluma katılımlarını ve katkıda bulunmalarını sağlar. Okul kütüphaneleri sürekli artan toplumsal değişikliklere yanıt vermeli ve bütün öğrencilerin bilgi, kültür ve eğlenme gereksinimlerini karşılamalıdır. Bunun yanında her öğrencinin okulundaki kütüphaneyi kullanmanın yanında yerel kütüphanelere de alışkın olması ve kütüphane kullanma becerilerine sahip kılınması gerekir. Yeni ve modern bir tasarım anlayışı ile oluşturulan 'z-kütüphaneler', öğrencilere okumanın keyfini, bilgiyi keşfetmenin heyecanını yaşamalarında, hayal güçlerini geliştirmelerinde yeni imkanlar sağlaması beklenmektedir. Öğrencilere ve ebeveynlerine kütüphanelerden nasıl en etkili biçimde yararlanabilecekleri ve gerek elektronik gerekse yazılı medya kullanım becerilerini nasıl geliştirebileceklerinin öğretilmesi, z-kütüphanelerin yaygınlaştırılması ile ulaşılması beklenen hedefler arasındadır."

Kütüphane hakkında bilgi alan Vali Nayir, daha sonra 3. sınıf öğrencileriyle sohbet ederek, kitap okumaları konusunda tavsiyelerde bulundu.