Bilecik'te zeytin ağaçlarında entegre mücadelesi

Bilecik'te zeytin ağaçlarında entegre mücadelesi
Bilecik'te zeytin ağaçlarında entegre mücadelesi
- Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü zeytin bahçelerinde entegre mücadele uygulama ve eğitim projesinin yürütüldüğü bildirildi

BİLECİK (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü zeytin bahçelerinde entegre mücadele uygulama ve eğitim projesinin yürütüldüğü bildirildi.

Müdürlükten yapılan açıklamada, il genelinde zeytin üretim alanının 15 bin dekar alanına sahip ve üretimin 5 bin 837 ton olduğu belirtilerek, zeytin ağaçlarında, tek başına veya birlikte zarar yapan, birçok hastalık, zararlı ve yabancı otların bulunduğu kaydedildi.

Hastalıkların gerek zeytinyağı ve gerekse salamuralık zeytin üretiminin azalmasına neden olduğu belirtilen açıklamada, "Hastalıkların en önemlileri, zeytin sineği, güvesi, kabuklu biti, karakoşnili ve halkalı leke hastalığıdır. Daha fazla ve kaliteli ürün elde etmek için, zeytin hastalıkları, zararlılar ve yabancı otlarla mücadele büyük önem arz etmektedir. Kimyasal ilaçların insan sağlığı ve çevre üzerine olumsuz etkilerini azaltmak için hastalık, zararlı ve yabancı otlar ile ekonomik ve ekolojik bir mücadele yapılması gerekmektedir" ifadesinde bulunuldu.


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  çevre

  ,

  Tarım

  ,

  gıda

  ,

  kimyasal

  ,

  eğitim