Bilecik'ten kısa kısa

Bilecik'ten kısa kısa
Bilecik'ten kısa kısa
BİLECİK (AA) - Bilecik'te zeytin hasadının başladığı bildirildi.Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, merkeze Sarmaşık ve...

BİLECİK (AA) - Bilecik'te zeytin hasadının başladığı bildirildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, merkeze Sarmaşık ve Yeniköy'de zeytin hasadı yapıldığı belirtildi.

Zeytinde verimin düşük olmasının periyodisite yılının bu yıl birçok bahçede gözlenmesi nedeniyle olduğu kaydedildi.

Hasat sırasında çiftçilerin zeytin üretim sezonunda karşılaştıkları sorunlar ve zirai mücadele yöntemleri konusunda bilgi alışverişi yapıldığı belirtilen açıklamada, entegre mücadele çalışmaları, zeytin hastalık ve zararlılarına karşı mesajla erken uyarı sistemi konusunda bilgiler verildiği bildirildi.

 

- Tarla faresiyle mücadele

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından tarla faresiyle mücadele çalışmalarının yapıldığı bildirildi.

İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız, yaptığı açıklamada, merkez Kızıldamlar köyünde tarla faresi mücadelesinde başarıya ulaşabilmek için "toplu ve tarama mücadele" tabir edilen yöntem uygulandığını belirtti.  

Mücadelede yaklaşık 25-30 çiftçinin görev aldığını bildiren Yıldız, "Mücadele önümüzdeki günlerde devam edecek. Özellikle yonca ve nadas alanlarda işlek deliklerin tespiti önem arz etmektedir" dedi.

Kızıldamlar Köy Muhtarı Metin Gezen de hava şartlarının uygun olması halinde mücadelenin devam edeceğini ve sonbahar mücadelesinin bu şekilde tamamlanacağını bildirdi.