BM Uluslararası Buğday İlerletme Programı Başkanı Dr. Morgounov:

BM Uluslararası Buğday İlerletme Programı Başkanı Dr. Morgounov:
BM Uluslararası Buğday İlerletme Programı Başkanı Dr. Morgounov:
- "Gelecek 50 yılda Türkiye'de sıcaklıklar artacak ve iklim değişikliği yoğun bir şekilde hissedilecek. Kuraklıkla birlikte buğdayda hastalıklar artacak ve verim düşecek"

BİLECİK (AA) - BM Uluslararası Buğday İlerletme Programı Başkanı Dr. Alexey Morgounov, "Gelecek 50 yılda Türkiye 'de sıcaklıklar artacak ve iklim değişikliği yoğun bir şekilde hissedilecek. Kuraklıkla birlikte buğdayda hastalıklar artacak ve verim düşecek" dedi.

Morgounov, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Konferans Salonu'nda, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü tarafından düzenlenen "Küresel buğday üretiminin eğilimleri ve Türkiye üzerindeki etkileri" konulu konferansta, ekim alanlarının azalmasına rağmen verimin arttığını söyledi.

Tahıl üretiminde Türkiye'nin ithalata ihtiyaç duymayacağını ifade eden Morgounov, şöyle konuştu:

"Türkiye, bölgesel anlamda bir güç oluşturabilecek. Gelecek 50 yılda Türkiye'de sıcaklıklar artacak ve iklim değişikliği yoğun bir şekilde hissedilecek. Kuraklıkla birlikte buğdayda hastalıklar artacak ve verim düşecek. İklim değişikliğiyle birlikte ilaç kullanımı artacak. İlaç kullanımı gider oluşturacak ve çevreye zarar verecek. Buğday genetiğinin araştırılması için iyi ve kötü DNA'ları, kuraklılığa dayanıklı ve yüksek verimli melezler için çalışmalar yapıldı. Dünyada 29 ülkede genetiği değiştirilmiş ürünler yetiştirildi. Organik tarıma önem verilmesi gerekir. Yurt dışındaki yiyeceklerin görünümleri güzel ama lezzeti yok. Türkiye'de ise yiyeceklerin lezzeti var."

Daha sonra Morgounov, 1985-2013 yılları arasındaki buğday verilerini değerlendirdi.

Konferans sonunda Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Morgounov'a üniversitenin ambleminin bulunduğu tabak hediye etti. Konferansa, Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Tetik ve öğretim görevlileri ile öğrenciler katıldı.