Bozüyük Belediyesi Meclis toplantısı

Bozüyük Belediyesi Meclis toplantısı
Bozüyük Belediyesi Meclis toplantısı
BİLECİK (AA) - Bozüyük Belediyesi şubat ayı Meclis toplantısı, Belediye Başkanı Fatih Bakıcı başkanlığında yapıldı. Önergeleri kabul edilmeyen CHP ve...

BİLECİK (AA) - Bozüyük Belediyesi şubat ayı Meclis toplantısı, Belediye Başkanı Fatih Bakıcı başkanlığında yapıldı. Önergeleri kabul edilmeyen CHP ve MHP Meclis üyeleri salonu terk etti.

Kültür Merkezi Meclis Salonu'nda, 5 gündem maddesinin yanı sıra AK Parti , CHP ve MHP grupları yazılı önerge verdi. MHP ve CHP'nin önergelerinin gündeme alınması için oylamaya sunulurken, önergeler Bakıcı ve AK Parti grubunun ret oyuyla gündeme alınmadı.

Bunun üzerine söz alan MHP'li Meclis üyesi İsmet Ülken, önergelerin meclis gündemine alınmamasına anlam veremediklerini belirterek, verdikleri önergenin neden reddedildiğini sorması üzerine Bakıcı, önergelerin reddedilmesinin, meclisin siyasi iradesi ve ret kararının bir sebebinin olduğunu, meclis üyelerinin düşünmesi durumunda ortaya çıkacağını, 10 aydır meclisin gelen tüm önerileri kabul ettiğini, bugün böyle bir karar alındığını ve karara istinaden oylama yapıldığını söyledi.

Bunun üzerine CHP ve MHP'li meclis üyeleri toplantıyı terk etti. Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından, ocak ayı toplantısında verilen önergeler hakkında bilgi veren ve CHP ile MHP'li üyelerin toplantıyı terk etmesiyle ilgili açıklamada bulunan Bakıcı, şunları kaydetti:

"Kendileri, vatandaşın seçmiş olduğu meclis üyeleri. Bugün bir önerisi yerine gelmedi diye meclisi terk etmek, bana göre çok daha farklı bir amacı taşımaktadır. Kendileri tamamen duygusal, bir amaç uğrunda olmadığının da göstergesidir. İçerisinde oldukları komisyon kararlarını dahi oylamadan burayı terk etmişlerdir. Biz, 10 aydır tüm önerileri kabul edip, her ortamda aynı zamanda açıklama yapıp onlara da değerlendirmelerde bulunduk. Ama ne hikmetse öneri gündeme alınmadı diye meclisi terk ettiler. Aslında kendilerinin de sorguya çekilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bizler vatandaşımıza her zaman açığız. Haftanın her günü vatandaşlarla görüşüyoruz ve gerekli olan tüm talepleri zaten alıyoruz. Vatandaşın bize getirdiği önerileri dahi biz hep beraber tartışıyoruz. Ama siyaset yapılacaksa, zaten siyaset olduğu gibi yapılıyor. Öneri kabul etmeden meclisi terk etmek de bana göre verilen oyları kale almamak gibidir."

Toplantıda, kentteki Albay İbrahim Çolak köşkünün Bozüyük kent müzesi yapılıp yapılmayacağı, yapılması halinde belediye başkanlığınca konuyla ilgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de yer alacağı "Bozüyük kent müzesi çalışma grubu" oluşturulması, meclis üyesi Veysel Kılıç ile belediye başkanına yetki verilmesi konusu oy çokluğuyla kabul edildi.