Bozüyük Cumhuriyet Meydanı'nın ikinci kez kamulaştırılması

Bozüyük Cumhuriyet Meydanı'nın ikinci kez kamulaştırılması
Bozüyük Cumhuriyet Meydanı'nın ikinci kez kamulaştırılması
- Bozüyük CHP İlçe Başkanı Esel: "Sadece belediye ve Ziraat Bankası'nın arşiv yetersizliğine sığınarak, tapudaki 1976 tarihli kamulaştırma şerhinin görünmesine rağmen mükerrer kamulaştırma yapılması skandaldan öte bir olaydır"

BİLECİK (AA) - Bozüyük  CHP İlçe Başkanı İhsan Esel, "Sadece belediye ve Ziraat Bankası'nın arşiv yetersizliğine sığınarak, tapudaki 1976 tarihli kamulaştırma şerhinin görünmesine rağmen mükerrer kamulaştırma yapılması skandaldan öte bir olaydır" dedi.

Esel, ilçe teşkilatında düzenlediği basın toplantısında, 40 yıl önce hükümet meydanı oluşturmak için Kasımpaşa Mahallesi'ndeki 276 ada parsellerinde kamulaştırma yapıldığını, süreç sonunda kamulaştırmanın kesinleştiğini söyledi.

Kamulaştırılan parsellerin tapuda tescil edilmesinin, kamulaştırma sürecinin tamamlayıcı bir işlemi olmadığını anlatan Esel, şunları kaydetti:

"Belediye başkanlığınca yapılması gereken, yeniden kamulaştırma işlemi yapmak değil, tescil davası açmaktır. Sunduğumuz belgeler ile kamulaştırmanın 1976 yılında yapıldığı net olarak anlaşılmaktadır. Tarafımızdan amatörce bir çalışma sonucu elde edilen bu belgelere belediye başkanlığının elinde bulunan yetki ve imkanları ile ulaşması mümkün iken, sadece belediye ve Ziraat Bankasının arşiv yetersizliğine sığınarak, tapudaki 1976 tarihli kamulaştırma şerhinin görünmesine rağmen mükerrer kamulaştırma yapılması skandaldan öte bir olaydır."