Bozüyük Şehir Müzesi ve arşivi çalışmaları

Bozüyük Şehir Müzesi ve arşivi çalışmaları
Bozüyük Şehir Müzesi ve arşivi çalışmaları
BİLECİK (AA) - Bozüyük'te kurulması planlanan "Şehir Müzesi" ve arşivi, arazi tarama çalışmalarının devam ettiği bildirildi.Belediyeden yapılan...

BİLECİK (AA) - Bozüyük'te kurulması planlanan "Şehir Müzesi" ve arşivi, arazi tarama çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Belediyeden yapılan açıklamada, ilçeye bağlı köylerde başlatılan arazi çalışmalarında köylerin yüzde 70'lik bölümünde tarama yapıldığı ve yıllar öncesine ait günlük kullanıma yönelik ev eşyası, fotoğraf, resmi evrak ve aletlerin toplandığı kaydedildi.

Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, kendi kültürlerini koruyamayan ve yaşatamayan toplumların çağın gerisinde kaldığını ve geleceğe asla güvenle bakamadığını belirterek, şunları bildirdi:

"Bu nedenle Bozüyük'ün tarihsel ve kültürel birikiminin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için 'Şehir Müzesi ve arşivi' adı ile bir müze kurulması çalışmalarına başladık. Kurulacak olan müze geçmiş ile gelecek arasında bir kültür köprüsü olacağı gibi yarınlarımızı emanet edeceğimiz bugünün gençlerinin yarınını yüzyıllarca aydınlatacak tükenmeyen bir ışık kaynağı görevini de üstlenecektir. Bağışta bulunulan eserler, tavan arasında unutulup, kaybolmak yerine hem isimleri ile sergilenip bağışta bulunanların adlarını yaşatacak hem de tarihin günümüze gelişindeki anıları canlandırmamıza vesile olacaktır."