Bozüyük'te "Bozüyük'ten Çanakkale'ye bakış" konferansı

Bozüyük'te "Bozüyük'ten Çanakkale'ye bakış" konferansı
Bozüyük'te "Bozüyük'ten Çanakkale'ye bakış" konferansı
- Bilecik'in Bozüyük ilçesinde, Halk Kütüphanesi tarafından "Bozüyük'ten Çanakkale'ye bakış" konulu konferans düzenlendi

BİLECİK (AA) - Bilecik'in Bozüyük ilçesinde, Halk Kütüphanesi tarafından "Bozüyük'ten Çanakkale'ye bakış" konulu konferans düzenlendi.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde görevli okutman Selma Çetinkaya, Fen Lisesi Salonu'ndaki konferansta, Çanakkale Zaferi'nin, Türk milletinin yokluk ve yoksulluk içinde, eşine rastlanılmayacak bir iman ve azimle, namusu, istikbali ve istiklali için verdiği mücadelenin sembolü olduğunu söyledi.

'Çanakkale, binlerce vatan evladının şehitlik mertebesine ulaştığı yerdir' diyen Çetinkaya, şöyle konuştu:

"Yaklaşık 1 yıl süren Çanakkale savaşı, Osmanlı Devletinin Birinci Dünya Savaşında galip geldiği tek cephedir. Bu önemli gelişmenin neticesinde, evinden, yurdundan çıkıp giden binlerce askerimiz sonsuzluğa uğurlanmıştır. Çanakkale şehitlerinin sayısı hep tartışma konusu olmuştur. 250 binleri bulan rakamlar telaffuz edilmiştir ancak son araştırmalarda bu konunun netlik kazandığı görülmektedir. Genel Kurmay Başkanlığının yaptığı çalışmaya göre, 195 bin Mehmetçik resmi kayıtlarda kayıp olarak görülmekte. Bu sayının 20 bini hastalık sonucu kaybolmuş, 10 bini savaş esnasında firar etmiş ya da esir düşmüş, kalanlar da yaralı ya da savaşamayacak durumda olduğundan kayıtlarda kayıp olarak yerini almıştır. 55 bin 801 askerimiz ise Çanakkale topraklarında şehit düşmüş. Cepheye gidenler sadece erkekler değil. Cephe gerisinde kadınlarımızın ne kadar fedakarlıkta bulunduğunu hepimiz biliyoruz ama Çanakkale'de epeyce kadın da cephe de savaşmış. Bilecik Birinci Dünya Savaşında bin 241 şehit vermiş."

Programa, Halk Kütüphanesi Müdürü Mukaddes Gündüz, öğretmen ve öğrenciler katıldı.