Bozüyük'te "Çocuk istismarı ve ihtimaline genel bir bakış" konferansı

Bozüyük'te "Çocuk istismarı ve ihtimaline genel bir bakış" konferansı
Bozüyük'te "Çocuk istismarı ve ihtimaline genel bir bakış" konferansı
BİLECİK (AA) - Bozüyük ilçesinde, Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) tarafından "Çocuk istismarı ve ihmaline genel bir bakış" konulu konferans...

BİLECİK (AA) - Bozüyük ilçesinde, Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) tarafından " Çocuk istismarı ve ihmaline genel bir bakış" konulu konferans düzenlendi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Ergen Sağlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Derman, Halk Eğitim Merkezi Salonu'ndaki konferansta, insanların en büyük düşmanın yine insanlar olduğunu belirterek, farkındalık yaratılmasında kesinlikle etrafa şüpheyle bakmak anlamına gelmediğini söyledi.

Her şiddetin, ondan sonra gelecek nesillere miras kaldığını anlatan Derman, şöyle konuştu:

"Çocuğun bakımını yapmıyorsak, barınmasını sağlamıyorsak, eğitimine engel oluyorsak, sağlık almasına mani oluyorsak ve yaşam konusundaki haklarını görmezden geliyorsak, o çocuğu ihmal etmişiz demektir. İhmal demek, yapılması gerekeni yapmamak oluyor. İhmal, çocuğun sağlıklı gelişimini engelleyen, çocuğa bedensel ve ruhsal zararlar veren önemli bir sorun. İstismar olayı, sadece bedensel izler bırakmıyor, ruhsal çöküntü ve yıkıntı da oluşturabiliyor. Ama şunu unutmamak lazım, istismarda sadece bizler yeterli değiliz. İstismarın, yardımcı olabilmesi ve çözümlenebilmesi için bir üçgen var. Bunların bir tarafında tıp varken, diğer tarafından hukuk, diğer tarafından da sosyal hizmetler var. Çekirdek aileye ulaşmamız bazen kolay olmuyor. Biz çocuğa atılan her tokadı bile, fiziksel istismarın bir formu olarak görüyoruz. Eğer kişiler sözle sorunlarını halledemiyorlarsa, kavgaya, küfre ve daha sonra fiziksel şiddet uyguluyorlar. İstismarcı hiçbir zaman tesadüf olarak istismar yapmaz. İstismarcıların rehabilitasyonu zordur, tedavi edilemezler. Peki, asmak mı, öldürmek mi, ibret için cezalandırmak mı lazım? Sadece kontrol altında tutmak yapabileceğiniz en büyük tedavi."

Programa, Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş ve okul müdürleri ile öğretmenler katıldı.