Bozüyük'te "Çocuklara yönelik istismar ve ihmali önleme" konferansı

Bozüyük'te "Çocuklara yönelik istismar ve ihmali önleme" konferansı
Bozüyük'te "Çocuklara yönelik istismar ve ihmali önleme" konferansı
- Bilecik'in Bozüyük ilçesinde, Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) tarafından "Çocuklara yönelik istismar ve ihmali önleme" konulu konferans düzenlendi

BİLECİK (AA) - Bilecik'in Bozüyük ilçesinde, Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) tarafından "Çocuklara yönelik istismar ve ihmali önleme" konulu konferans düzenlendi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Ergen Sağlığı Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Derman, Belediye Düğün Salonu'ndaki konferansta, insanoğlunun yaşadığı sürece istismarın var olduğunu belirterek, "İstismar, gücün yansımasıdır. Gücü elinde bulunduran istismarı çok rahat uygular. Bunlar libidonun ya da cinsellik dürtüsünün artması değil, bir gücün yansıması" dedi.

Fiziksel ve cinsel istismarın, yüzyıllardan beri göz ardı edilmiş bir olay olduğunu anlatan Derman, şöyle konuştu:

"Bir çocuğun ihmale uğraması için 5 kaide vardır. Eğer onun ebeveyni çocuğun bakımını, barınmasını, sağlık ihtiyaçlarını, eğitimini ve yaşam hakkını sağlamıyorsa, çocuk ihmale uğramış demektir. Türkiye 'de fiziksel istismar yüzde 34 civarında, cinsel istismar ise yüzde 4 ile yüzde 37 arasında farklılaşabiliyor. Demek ki, ülkede yaklaşık 3'te bir kişi fiziksel şiddete uğruyor. Bunların da yüzde 4 ile yüzde 37'si arasında cinsel istismarla karşılaşma oranı var. Eğer bir insanın evinde dayak ve kötek varsa, o bilin ki, çocukları tarafından da diğer nesle aktarılacak bir olaydır. Bazı ailelerde babalar çok alkol alırlar ve alkol aldıklarında eşlerini hırpalarlar ve döverler. Çocukları bu davranışlardan nefret ederler ama parayı kazanınca onlar da alkol için aynısını yapar. Bir insanın nefret edebilmesi, bir daha o işi yapmasına engel değildir. Bir insanının bir şeyi yapmaması için, görmemesi, onu yaşamaması ve tatmaması gerekiyor. İstismarcı tedavi edilmez, istismarcı sadece kontrol altında tutulur. İstismarcının belli dönemlerde izlendiğini hissettirilmesi, onun eylemi yapmasına engel olabilir. İstismarcı kendini unutturmak için yıllarca eylemsiz bir dönem geçirir. Hiçbir istismarcı anlık bir olay yapmaz, zamanı, mekanı ve yeri seçer, kendisinin ortaya çıkmayacağı bir ortamda eylemi gerçekleştirir ki o eylemi tekrarlayabilsin."

Derman'ın konuşmasının ardından Çocuk İstismarı ve İhmalini Önleme Derneği Başkanı avukat Türkay Asma da bir sunum yaptı.