Bozüyük'te "Dünya Otizm Farkındalık Günü" etkinliği

Bozüyük'te "Dünya Otizm Farkındalık Günü" etkinliği
Bozüyük'te "Dünya Otizm Farkındalık Günü" etkinliği
- Bilecik'in Bozüyük ilçesinde, Rehberlik ve Araştırma Merkezi ile Anaokulu tarafından "Dünya Otizm Farkındalık Günü" programı düzenlendi

BİLECİK (AA) - Bilecik'in Bozüyük ilçesinde, Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) ile Anaokulu tarafından " Dünya Otizm Farkındalık Günü" programı düzenlendi.

RAM Özel Eğitim öğretmeni Mesut Timurlenk, Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, RAM Müdürü Zeynep Münteha Akpınar, okul müdürleri ve veliler ile öğrencilerin katıldığı programda, otizmin, doğuştan gelişen, genetik altyapıya dayanan, karmaşık, nörolojik ve biyolojik tabanlı bir gelişim bozukluğu olduğunu anlattı.

Otizmin, genellikle 3 yaştan önce ortaya çıktığını, çocukların sosyal iletişim, etkileşim ve davranışlarını olumsuz etkilediğini anlatan Timurlenk, şunları kaydetti:

"Otizm, erkek çocuklarda, kız çocuklara oranla 3-4 kat daha fazla görülüyor olup, her 54 erkek çocuktan biri, günümüzde otizm riski taşıyor. Dünyada son yıllarda şeker, kanser ve AİDS dahil olmak üzere, bir çok hastalıktan daha fazla sayıda otizm teşhisi alınıyor. Ülkemizde sağlıklı istatistikler olmaması nedeniyle, Otizm Platformu'nun öngördüğü verilere göre, tahmini olarak 550 bin otizmli birey ile 0-14 yaş grubunda 150 bin civarında otizmli çocuk bulunduğu varsayılıyor. Otizmli bireylerin ebeveynleri, kardeşleri, yakın akraba ve çevreleri de hesaba katıldığında, Türkiye 'de her ile yayılmış durumda, otizmden etkilenen, 2 milyondan fazla vatandaşımızdan bahsedebiliriz. Otizmin kapısını açmak için ilk önemli adım, erken teşhis. Otizm, yaklaşık bir yaş civarında ilk belirtilerini gösteriyor. Erken teşhis, otizmli çocuğun gerekli eğitim ve tedavileri alarak hayata katılması için, ilk önemli adımdır."

Programda, anaokulu öğrencileri tarafından çeşitli gösteriler sunulurken, İlçe Milli Eğitim Müdürü Gümüş ve beraberindekiler tarafından otizme dikkat çekmek için tişört üzerine el baskısı yapıldı.