Bozüyük'te engelli asker adaylarına kına gecesi

Bozüyük'te engelli asker adaylarına kına gecesi
Bozüyük'te engelli asker adaylarına kına gecesi
- Bilecik'in Bozüyük ilçesinde, 1 günlük temsili askerlik yapacak engelli asker adayları için kına gecesi düzenlendi

BİLECİK (AA) - Bilecik'in Bozüyük ilçesinde, 1 günlük temsili askerlik yapacak engelli asker adayları için kına gecesi düzenlendi.

Belediye tarafından, Yeni Mahalle konağında düzenlenen programa, Garnizon Komutanı Vekili Yüzbaşı Süleyman Can, Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, İlçe Emniyet Müdürü Hakkı Güner, AK Parti İlçe Başkanı Mesut Çetin, CHP İlçe Başkanı İhsan Esel, Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Çelik, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve engelli asker adaylarının aileleri katıldı.

Garnizon Komutanı Vekili Can, burada yaptığı konuşmada, 1 günlük dahi olsa kendilerinin yanında olmak isteyen engellilere teşekkür ederek, engelleri aşabilmeleri temennisinde bulundu.

Belediye Başkanı Bakıcı, 14 engelli vatandaşın, sağlıklı birer vatandaş gibi yapmayı arzu ettikleri askerlik görevini 1 günlük de olsa yapacaklarını belirterek, her zaman engellilerin yanlarında olduklarını kaydetti.

Engelliler Derneği Başkanı İsmail Çelik de Bozüyük'teki erkek engelli vatandaşların, Genel Kurmay Başkanlığı'nın 1 günlük temsili askerlik uygulaması kapsamında Bilecik İl Jandarma Tugay Komutanlığı'nda askerlik yapacaklarını hatırlattı.

Dernek olarak 'En büyük asker bizim asker' projesini hayata gerdiklerini anlatan Çelik, şöyle konuştu:

"Proje kapsamında belediyemiz asker kınası etkinliği düzenledi. Hepiniz biliyorsunuz ki askerlik bizim için çok önemlidir. Erkek olup engelli olanların içlerine, askerlik yoklaması yaklaşınca bir sızı çöker. Bunu kimse bilemez, yaşayan bilir. Bunu yaşamayan bilemez, Allah kimseye yaşatmasın. 1 günlük askerlik bizim için çok şey ifade ediyor."

Konuşmaların ardından Can ve beraberindekiler tarafından engelli asker adaylarına asker tülbendi bağlanarak tekbirler eşliğinde asker kınası yakıldı, çiftetelli oynandı.