Bozüyük'te "Güç bilgide, örgütlü tüketicide" toplantısı

Bozüyük'te "Güç bilgide, örgütlü tüketicide" toplantısı
Bozüyük'te "Güç bilgide, örgütlü tüketicide" toplantısı
BİLECİK (AA) - Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, bilinçli tüketicinin, sorgulayan tüketici olduğunu bildirdi.Çakar, derneğin...

BİLECİK (AA) - Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, bilinçli tüketicinin, sorgulayan tüketici olduğunu bildirdi.

Çakar, derneğin Bozüyük şubesi tarafından Yeni Mahalle Konağında düzenlenen "Güç bilgide, örgütlü tüketicide" bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye 'nin acilen güçlü, bağımsız ve etkin bir tüketici hareketine ihtiyacı olduğunu belirtti.

Tüketici Hakları Derneği olarak üretim ve tüketim politikalarını sorgulamak zorunda olduklarını ifade eden Çakar, şöyle konuştu:

"Türkiye'de binlerce şey üretip tüketiliyor. Ama şunu sorgulamak zorundayız. Piyasada üretilip satılan şeylerin hangileri gerekli, hangileri gereksiz? Bizim sağlımızı tehlikeye atma pahasına o kadar gereksiz şeyler üretiliyor ki. Bu nedenle üretim ve tüketim politikalarını sorgulamak zorundayız. Biz tüketici haklarına uygun bir üretim ve tüketim politikasını oluşturmak istiyoruz. Bakanlıkların, kamu kurumlarının ve belediyelerin tüm görev ve sorumlulukları tüketiciye yöneliktir. Biz Tüketici Hakları Derneği'yiz ama amacımız Türkiye'de güçlü, bağımsız ve etkin bir tüketici hareketi oluşturmaktır. Bu hareketin sonunda da evrensel kabul gören, Türkiye'nin de altına imza attığı "Evrensel tüketici haklarına" uygun üretim ve tüketim politikalarının uygulamaya konmasını istiyoruz. Bu haklara uygun yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Tükettiğimiz malları üreten firmalar, tüketici haklarına, çevreye ve emekçi haklarına uygun üretim yapıp devlete olan sorumluluklarını yerine getiriyorsa buna "Etik üretim" diyoruz. Bunların kaç tanesini sorgulayıp mal alıyoruz? Bunları sorgularsak firma, tüketici haklarına uygun üretim yapar, emekçi haklarını korur, vergisi verir, ülkede katma değer bırakır ve çevreyi kirletmez. Bundan tüm ülke, emekçisiyle ve tüketicisiyle yarar görür. Bilinçli tüketici, sorgulayan tüketicidir."

Program sonunda Tüketici Hakları Derneği Bozüyük Şube Başkanı Hayrettin Sabırlı, Genel Başkan Çakar ve Genel Başkan Yardımcısı Ergun Kılıç'a plaket verdi.