Bozüyük'te "Madde kullanımı ve bağımlılığı ile mücadele" semineri

Bozüyük'te "Madde kullanımı ve bağımlılığı ile mücadele" semineri
Bozüyük'te "Madde kullanımı ve bağımlılığı ile mücadele" semineri
BİLECİK (AA) - Bozüyük ilçesinde İMKB Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencilerinin Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) için...

BİLECİK (AA) - Bozüyük ilçesinde İMKB Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencilerinin Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) için hazırladıkları "Zararlı alışkanlıklar" projesi kapsamında "Madde kullanımı ve bağımlılığı ile mücadele" konulu bilgilendirme semineri düzenlendi.

Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda, Türkiye Uyuşturucu Bağımlılığı ile Mücadele İzleme Merkezi (TUBİM) Bilecik Temsilcisi polis memuru Ebubekir Lafçı, madde kullanan kişinin özgürlüğünü kaybettiğini ve maddenin eseri olduğunu söyledi.

Uyuşturucu maddenin ilk kullanımda dahi öldürebileceği uyarısında bulunan Lafçı, şunları kaydetti:

"Son günlerde gündemde olan sentetik kannabionid denilen uyuşturucu madde, tek seferde  dahi ölüme sebep olabiliyor. Bu, sokak arasında 'bonzai' ya da 'jamaika' olarak tabir ediliyor olabilir. Bunun gerçek ismi sentetik uyuşturucudur. Neden 'sentetik uyuşturucu' demiyorlar da 'bonzai' diyorlar? Sanki bir bitkiymiş gibi, özendirilmesi gereken bir şeymiş gibi lanse ediyorlar ama bu madde tamamen kimyasaldır. İçerisinde fare zehrinden tarım ilacına, naftaline kadar envai çeşit pislik bulunuyor."

Seminer sonunda TÜBİTAK için "Zararlı alışkanlıklar" adlı projeyi hazırlayan 12. sınıf öğrencileri, uyuşturucu maddelerle ilgili broşür dağıttı.