Bu kiraz açık artırmayla satılıyor

Bu kiraz açık artırmayla satılıyor
Bu kiraz açık artırmayla satılıyor
- Bilecik merkeze bağlı Deresakarı köyünde üretilen kiraz, açık artırmayla satışa sunuluyor - Deresakarı Köyü Zirai Kalkınma Kooperatifi Başkanı Çam: "Napolyon ve Vink cinsi kiraz alım fiyatı 2 liradan başlayarak 10 liraya kadar çıkıyor, bu da üreticiyi sevindiriyor"

BİLECİK (AA) - MUHSİN ARSLAN - Bilecik merkeze bağlı Deresakarı köyünde üretilip Marmara ve İç Anadolu 'ya gönderilen kirazlar, açık artırmayla satılıyor.

Deresakarı köyünde kiraz üretimi, köy ekonomisinin büyük bölümünü oluşturuyor. Burada turfanda yetişen Napolyon ve Vink kirazı, kalitesi ve lezzetiyle büyük ilgi görürken, köy halkı ürünlerini açık artırmayla satıyor.

Deresakarı Köyü Zirai Kalkınma Kooperatifi Başkanı İsmail Çam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köylülerin tamamının geçimini meyvecilik ve sebzecilikten sağladığını, köyde en fazla kiraz ve karpuz ürettiklerini söyledi.  

Kiraz hasadının 15 gün önce başladığını belirten Çam, "İç piyasada alıcı bulan Napolyon ve Vink cinsi kiraz üretiyoruz. Kiraz rekoltesi geçen seneye göre daha iyi" dedi.

Çam, geçen yıl 450 ton ürettikleri kirazdan bu yıl 750 tona yakın ürün beklediklerini dile getirerek,  ülke genelinde etkili olan don olayının köylerini olumsuz etkilemediğini belirtti. 

Çam, "Marmara Bölgesi'nin en kaliteli kirazını üretiyoruz. Köylümüz erken saatte topladığı kirazları satışa hazır hale getiriyor. Marmara Bölgesi olmak üzere farklı yerlerden alıcılar buraya gelerek, çiftçimizin topladığı kirazları açık artırmayla almaya çalışıyor. Açık artırmayı 2 liradan başlatıyoruz, ürünün kalitesine göre fiyatlar 10 liraya kadar çıkıyor. Alıcılar tatlı bir rekabet içerisinde açık artırmaya katılıyor. Alıcı da satıcı da fiyatlardan memnun" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  Anadolu

  ,

  Köy

  ,

  ülke