Büyük Zafer'in 93. yıl dönümü

Büyük Zafer'in 93. yıl dönümü
Büyük Zafer'in 93. yıl dönümü
- Bozüyük, Söğüt, Pazaryeri, Osmaneli ve Gölpazarı ilçelerinde, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi

BİLECİK (AA) - 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla Bozüyük, Söğüt, Pazaryeri, Osmaneli ve Gölpazarı ilçelerinde tören düzenlendi. 

Bozüyük'teki kutlamalara, Vali Yardımcısı ve Kaymakam Vekili Halil İbrahim Acır,

Garnizon Komutanı Bakım Binbaşı Alper Koç, Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, siyasi partiler, öğrenciler, şehit ve gazi aileleri, sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlar katıldı

Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasıyla başlayan kutlamada konuşma yapan Koç, dünya savaşı müttefiklerin aldığı ağır yenilgiler sonucunda Mondros Mütarekesinin imzalandığını belirterek, "İmzalanan anlaşma ile bin yıldır üzerinde kan dökülen yurt edindiğimiz Anadolu toprakları, o dönemin büyük devletleri tarafından işgal edilmiş, ayrıca tarihimize kara bir leke olarak geçen Sevr Antlaşması da ulusumuza dayatılmıştır. İşgal güçleri girdikleri her yerde adeta tarihi kinlerini kusarcasına yaşlımıza, kadınımıza, çocuklarımıza dünyada eşine az rastlanır işkence zulüm ve hareketlerde bulunmuşlardır. İşte böylesine olumsuz görünen üzerimizde kara bulutların dolaştığı bir ortamda Mustafa Kemal ve onun dava arkadaşları, bağımsızlık meşalelerini yakarak ya istiklal ya ölüm parolasıyla aydınlığa giden yolu aralamışlardır" dedi.

Kutlamalar, şiirlerin okunması ve Kaymakam Vekili Acır'ın, Belediye Düğün Salonu'nda tebrikleri kabul etmesiyle sona erdi.

-Söğüt

Söğüt ilçesindeki törenlere Kaymakam Berkan Sönmezay, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Aşkın Şaşmaz, Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve şehit yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra Kaymakam Sönmezay, Çelebi Sultan Mehmet çay bahçesinde tebrikleri kabul etti.

-Pazaryeri

Pazaryeri ilçesindeki törenlere Kaymakam İbrahim Özdel, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş İlhan Cansever, Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, MYO Müdürü Doç. Dr. Faruk Akın, İlçe Emniyet Amiri Hüseyin Deniz, daire müdürleri, askeri erkan, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Tören, Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Uzman Jandarma Kademeli Çavuş Sami Ünlü, yaptığı konuşmada, Türk tarihinin zaferlerle dolu olduğunu fakat 30 Ağustos 1922'de zaferle sonuçlanan Dumlupınar Savaşı'nın Türk milletinin yeniden dirilişi olduğunu kaydetti.

Törenin ardından Kaymakam Özdel, makamında tebrikleri kabul etti.

-Osmaneli

Osmaneli Hükümet Konağı önündeki törende, Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Törene, Kaymakam Edip Çakıcı, İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Merdan Akbulut, Belediye Başkan Yardımcısı Hayati Kaba, daire müdürleri, askeri erkan, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlar katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Jandarma Kıdemli Üstçavuş Mehmet Ali Filizer, Ulu Önder Atatürk'ün önderliğinde çelikleşmiş bir milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde, dünyanın en güçlü ordularına karşı elde edilen hürriyet ve bağımsızlığın aşkı ile yanan bir milletin sarsılmaz azim ve inancının zaferi olduğunu belirtti.

Şiirlerin okunmasının ardından Kaymakam Çakıcı, makamında tebrikleri kabul etti.

-Gölpazarı

Cumhuriyet Meydanı'ndaki kutlamalara, Kaymakam Vekili Muhammet Salih Koç, Garnizon Komutanı Jandarma Üsteğmen Mehmet Dinç, Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, Cumhuriyet savcısı Yavuz Otur, daire müdürleri ve siyasi parti temsilcileri ile okul müdürleri katıldı.

Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan kutlamalar, Kaymakam Vekili Koç'un, makamda tebrikleri kabul etmesiyle sona erdi.