Camiler ve Din Görevlileri Haftası

Camiler ve Din Görevlileri Haftası
Camiler ve Din Görevlileri Haftası
- Bilecik'te "Cami ve namazla arınmak" programı düzenlendi

BİLECİK (AA) - Bilecik İl Müftülüğünce Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle "Cami ve namazla arınmak" programı düzenlendi.

İl Müftüsü Necati Akkuş, Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi'nde Şeyh Edebali Üniversitesi İslami Bilimler Fakültesi öğretim üyeleri Mustafa Baş ve Şemsettin Uysal ile ilçe müftüleri ve din görevlilerinin katıldığı programda, camilerin aynı zamanda sığınma, arınma, bilgilenme ve vahdetin temsili olan özel mekanlar olduğunu söyledi.

Yaklaşık 25 yıldır kutlanan haftasının bu yılki temasının "Cami ve namazla arınmak" anımsatan Akkuş, şöyle konuştu:

"Camiler bizim için sadece namaz kılınan yerler değiller. Kabe-i muazzama yeryüzünde hangi işlevi görüyorsa camilerimiz de onun bir şubesi olarak aynı işlevi görüyorlar. Bizim için birleşmenin, kaynaşmanın, vahdetin, kardeşliğin, paylaşmanın, bilgi ve tecrübe paylaşımının, manevi bir atmosferi paylaşmanın yegane mekanlarıdır. Özellikle bu yıl seçilen tema büyük önem arz ediyor. Çünkü toplumumuzun son yıllarda en fazla ihtiyaç duyduğu şey, birbirimize olan yakınlaşmamız. Namazı ikame etme ve ayağa kaldırma, namazlı bir toplum oluşturma gayreti diyebileceğimiz bir konuya isabet ediyor."

 Programda, Baş ve Uysal, "Cemaat-cami ilişkisi" konusunda konuşma yaptı. 


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  Cami

  ,

  Cemaat

  ,

  Namaz

  ,

  Kongre

  ,

  toplum

  ,

  ilçe

  ,

  kültür