CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Bilecik'te

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Bilecik'te
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Bilecik'te
- Kılıçdaroğlu: "Şimdi 1 Kasım'da yeniden sandığa gidiyoruz. Sizden isteğim, hükümet kurma iradesini gösteremeyen, hükümeti kuramayan bir kişiye oy vermeyin. Oy vereceğiniz kişinin bağımsız ve özgür iradesinin olması lazım" - "Şu anda Türkiye, cumhuriyet tarihinin en derin krizlerinden birisini yaşıyor. Ülkeyi kim yönetiyor? Kocaman bir soru işareti var. İlk kez böyle bir tabloyla karşı karşıyayız"

BİLECİK (AA) -  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , "Şimdi 1 Kasım'da yeniden sandığa gidiyoruz. Sizden isteğim, hükümet kurma iradesini gösteremeyen, hükümeti kuramayan bir kişiye oy vermeyin. Oy vereceğiniz kişinin bağımsız ve özgür iradesinin olması lazım" dedi.

Bilecik'te halka hitap eden Kılıçdaroğlu, vatandaşların 7 Haziran'da sandığa gidip oylarını kullandığını anımsatarak, o dönemde ortaya çıkan tabloyu en iyi okuyan partinin CHP olduğunu kaydetti.

CHP'nin milli iradeye saygı duyan tek parti olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Vatandaşın oyuna saygı duyan parti biziz. Vatandaş dedi ki; 'Tek parti istemiyorum, bir koalisyon kurun. Oturun adam gibi uzlaşın, ülkeyi yönetin, sorunları çözün' Biz 'hay hay' dedik. Başımızın üstünde yeriniz var. Oturur, koalisyonu kurarız. Türkiye'nin ağır sorunları var. Oturalım bunları çözelim. 'Tamam' dediler. On gün konuştuk. Onuncu günün akşamı dediler, 'Valla, dört yıllık bir koalisyonu istemiyoruz. Biz üç aylık seçim hükümeti istiyoruz'. Neden? Dört yıllık bir sorun çözeceğiz biz, dört yılda Türkiye'nin en temel sorunlarını çözeceğiz. (Efendim, 400 milletvekili vermediniz. Bir daha seçime gideceğiz. Vatandaşı zorlayacağız. Oy vermezse terörü azdıracağız. Oy vermezse doları yükselteceğiz. Oy vermezse bilmem şunu yapacağız, bunu yapacağız)" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, 1 Kasım'da yeniden sandığa gidileceğini hatırlatarak, "Sizden isteğim, hükümet kurma iradesini gösteremeyen, hükümeti kuramayan bir kişiye oy vermeyin. Oy vereceğini kişinin bağımsız ve özgür iradesinin olması lazım. Başbakanlık koltuğuna oturacak kişinin iradesini başka bir yöne ipotek etmemesi lazım. Şu anda Türkiye, cumhuriyet tarihinin en derin krizlerinden birisini yaşıyor. Ülkeyi kim yönetiyor? Kocaman bir soru işareti var. İlk kez böyle bir tabloyla karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

- "Herkes hukukun üstünlüğüne inanmalı"

Kılıçdaroğlu, siyasetin kavgasından artık bıktıklarını dile getirdi. 

Herkesin anayasal sınırlar içinde çalışması gerektiğini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Herkes hukukun üstünlüğüne inanmalı. Hukuk neyi gerektiriyorsa onu yapmalı. Benim saray, villa gibi bir merakım yok. Siz nasıl yaşıyorsanız, ben de öyle yaşıyorum. Ben sizden birisiyim. Şimdi biz cumhuriyete oy vereceğiz. Bir dikta yönetimi gelecek. Neden? Başbakan yetmiyor mu bu ülkeye? Parlamento yetmiyor mu, bu ülkeye? Sandığa giderken hepimizin düşünmesi lazım. Ben rahmetli Ecevit'in geleneğinden geliyorum, aynı felsefeden geliyorum. O derdi ki, 'Ne ezen, ne ezilen, insanca, hakça bir düzen'. İnsanca ve hakça bir düzeni savunuyorum. 22 milyon yoksulumuz var. 21. yüzyılın Türkiyesinde 22 milyon fakir olur mu, Allah aşkına? Allah izin verirse bir yıl içerisinde bunu bitireceğim."

Kılıçdaroğlu, siyasetin halka, vatandaşa hizmet olduğunu dile getirerek, buna karşın ülkede din eksenli siyaset yapıldığını ve dinin siyasete alet edildiğini iddia etti.

Türkiye'nin dış politikasına da değinen Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Ne hale getirdiler ülkeyi? Yazık, günah değil mi? Suriye'de 12 bin çocuk öldü. Yüzbinlerce insan öldü. Silahları siz gönderdiniz oraya. Niye gönderiyorsunuz? Müslüman'ı, Müslüman'a kırdırmak ne zamandan beri devlet politikası oldu? Bakın canlı bombalar, Türkiye'ye geldi. Canlı bomba bir Ortadoğu geleneğidir. O bataklığa saplanırsanız, terör ithal edersiniz. Terör ithal ettik. Düne kadar başımızda bir PKK belası vardı, şimdi bir de IŞİD belası çıktı. Yeter artık, bıktık. 1 Kasım'da sandığa giderken düşünün. Elinizi vicdanınıza koyun ve ona göre oy kullanın."