CHP'nin Bilecik mitingi

CHP'nin Bilecik mitingi
CHP'nin Bilecik mitingi
- Genel Başkan Kılıçdaroğlu: (1) - "Söz verdim, kimseyle kavga etmeyeceğim. Bir sürü laf söylüyorlar, laf yetiştiriyorlar. Ne söylerlerse söylesinler, canları sağ olsun. Kendimi bu ülkeye ve bu millete adadım. Temel hedefim budur" - "Vergi nasıl toplanır, bütçe nasıl yapılır, para nasıl harcanır bilirim ama bildiğim bir konu daha var; kul hakkı nasıl yenmez onu da çok iyi bilirim"

BİLECİK (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , kimseyle kavga etmeyeceğine söz verdiğini belirterek, "Bir sürü laf söylüyorlar, laf yetiştiriyorlar. Ne söylerlerse söylesinler, canları sağ olsun. Kendimi bu ülkeye ve bu millete adadım. Temel hedefim budur" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisi tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde, Türkiye'yi hem bölgesinin hem de dünyanın yıldızı yapmaya, hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesini, siyasetçilerin değil vatandaşın zengin olmasını sağlamaya söz verdiğini söyledi.

Bilecik'in kuruluşun ve kurtuluşun kenti olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, "Şeyh Edebali'nin yatağıdır burası. Onu saygıyla, hürmetle her zaman her yerde dillendirdik ve dillendirmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Bilecik'e defalarca geldiğini ve bu meydanda konuştuğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, meydanı ilk kez bu kadar kalabalık gördüğünü belirtti. 

Kurtuluş Savaşı'nı veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının güzel bir Türkiye bırakmak için büyük çabalar harcadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her tarafa fabrikalar kurdular. Demiryolları yaptılar. En büyük özellikleri, hiç kimse ama hiç kimse kul hakkı yemedi. Her kuruşu bu millet için harcadılar. Her kuruşun hesabını bu millete verdiler. O zaman bize düşen bir görev var o insanlara layık olmak için ülkemizi daha iyi yere taşımalıyız. Çocuklarımıza daha güzel bir Türkiye bırakmalıyız. Bizi bölmek, ayrıştırmak, kavga ettirmek istiyorlar. Söz verdim, kimseyle kavga etmeyeceğim. Bir sürü laf söylüyorlar, laf yetiştiriyorlar. Ne söylerlerse söylesinler, canları sağ olsun. Kendimi bu ülkeye ve bu millete adadım. Temel hedefim budur. Gittiğim yerlerde vatandaşlara soruyorum, 'Bana onları anlatma kardeşim. Onları zaten biliyorum, görüyorum. Siz ne yapacaksınız, ben onu merak ediyorum. Siz anlatın' diyorlar."

Kılıçdaroğlu, Bilecik'te bazı ilçelerde adliyelerin kapatıldığını, kimi beldelerde liselerin cezaevi yapıldığını, bazı beldelerdeki belediye başkanlıklarının da kapatılarak vatandaşların önünün kesildiğini savundu.

- "21'inci yüzyılın Türkiye'sine yakışmıyor"

AK Parti'nin 13 yıldır iktidarda bulunduğunu, bu sürede "Yol yaptık", "Köprü yaptık" dediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Her hükümet zaten yol da yapacak, köprü de yapacak. Şunu da bunu da yapacak. Hükümetlerin asıl varlık nedeni şudur; senin ülkende 17 milyon yoksul var mı, yok mu? Yoksulluğu bitirdin mi, bitirmedin mi? Yoksulluğu bitirdiysen işini yapmışsın demektir. Yoksulluğu bitirmemişsen cebini doldurmuşsun demektir. Bu farkı bütün Bileciklilerin duymasını istiyorum. 17 milyon yoksul var. Köylerin yangın yeri olduğunu biliyorum. Esnafın sorunlarını biliyorum. Hepsini biliyorum. Bakın önce bir tespit yapacağım, arkasından çözümlerimizi anlatacağım. 17 milyon yoksul, 21'inci yüzyılın Türkiye'sine yakışmıyor. Yıl 2002, Türkiye nüfusunun yüzde 1'i Türkiye'deki toplam servetin yüzde 39'una sahip. Yıl 2014, Türkiye nüfusunun yüzde 1'i Türkiye'deki bütün servetin yüzde 54,3'üne sahip. Türkiye nüfusunun yüzde 1'i Türkiye nüfusunun yüzde 99'undan daha zengin. Adalet mi bu?"

Siyasetçilerin her kuruşun hesabını vatandaşa vermek zorunda olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, ülkedeki işsiz sayısının 6 milyon 250 bin olduğunu ve kriz döneminde bile bu kadar sayıya ulaşılmadığını iddia etti.

Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"17 milyon yoksulumuz var. Hiçbir hükümet döneminde 17 milyon yoksul olmadı. Sağ olsunlar, izledikleri dış politika nedeniyle 2 milyon Suriyelimiz var. 2 milyon Suriyeliye harcanan 5,5 milyar dolar paramız var. Aylığı bin liranın altında olan 8 milyon emeklimiz var. Ne yapacağız? Nasıl keseceğiz hükümetin yaşattığı sorunları? Bizim halkın gönlünde olan bir liderimiz vardı; Bülent Ecevit. Ecevit derdi ki 'Ne ezen, ne ezilen insanca hakça bir düzen.' Allah rahmet eylesin, o felsefeyi hiç unutmadım. Ne ezen, ne ezilen insanca hakça bir düzen. Öyle bir düzen kurmalıyız ki esnafı, çiftçisi, işçisi, emeklisi, sanayicisi kazanmalı, herkes kazanmalı. Kaybedeni olmamalı. Beraber çalışmalıyız, pastayı beraber büyütmeliyiz ama halkça bölüşmeliyiz. Türkiye nüfusunun yüzde 1'i yüzde 99'undan daha fazla bir servete sahip oldu son 13 yılda. Bu tablo, değiştirilmesi gereken bir tablodur."

- "Milletvekili emeklisi hariç bütün emekliler alacak"

Türkiye'nin büyüdüğünü ancak bunun istedikleri oranda olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, pastanın da eşit oranda bölüşülemediğini belirtti. Refahın tabana yayılması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, herkesin büyümeden, kalkınmadan nasibini alacağını söyledi. 

Ramazan ve Kurban Bayramı'nda emekliye birer maaş ikramiye vereceklerini söylediklerinde itirazla karşılaştıklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Buna itiraz ediyorlar, 'Parayı nereden bulacaksın' diyorlar. Bunu söylerken de ne dediklerini bilmiyorlar. Sayın Davutoğlu diyor ki 'Efendim biz hazineyi doldurduk, Kılıçdaroğlu gelip millete dağıtacak.' Maliye Bakanı da diyor ki 'Para yok ki Kılıçdaroğlu dağıtacak, bizde para yok' diyor. Şimdi hangisi doğruyu söylüyor? Hangisi? Bunlar devleti yönetemiyor. Her kafadan bir ses çıkıyor. Türkiye zengin bir ülkedir. 27,5 yıl devlette çalıştım. Görevim neydi biliyor musunuz? Vergi nasıl toplanır, bütçe nasıl yapılır, harcamalar nasıl yapılır? 27,5 yılımı buna harcadım. Önemli bir ayrıntı var burada vergi nasıl toplanır, bütçe nasıl yapılır, para nasıl harcanır bilirim ama bildiğim bir konu daha var; kul hakkı nasıl yenmez onu da çok iyi bilirim."

Kılıçdaroğlu, bayram ikramiyelerini Bağ-Kur emeklilerine vermeyecekleri yönünde söylentiler olduğuna dikkati çekerek, "Zaten en düşük emekli aylığı alan Bağ-Kur emeklisi. Ne aldı ki biz vermeyeceğiz. Vermeyeceğimiz bir grup var, onu söyleyeyim size. Milletvekili emeklisi hariç bütün emekliler alacak" diye konuştu. 

 (Sürecek)