Çiftçilerin ayı ve domuz nöbeti

Çiftçilerin ayı ve domuz nöbeti
Çiftçilerin ayı ve domuz nöbeti
- Bilecik'te çiftçiler, kiraz ve vişne ağaçlarıyla tahıl ekili tarlalara zarar veren ayı ve domuzlar yüzünden ürün alamamaktan yakınıyor - Çiftçiler, zararın daha fazla büyümesini engellemek amacıyla ayı ve domuzları korkutup kaçırmak için çeşitli noktalarda günün 24 saati nöbet tutuyor

BİLECİK (AA) - ZAFER ÖZUĞUR - Bilecik'in Gölpazarı ilçesinde, kiraz ve vişne ağaçlarıyla tahıl ekili tarlalara zarar veren ayı ve domuzlar yüzünden ürün alamamaktan yakınan çiftçiler, bahçelerde 24 saat nöbet tutmaya başladı.

İlçeye bağlı Çukurören köyü çiftçileri, zararın daha fazla büyümesini engellemek amacıyla ayı ve domuzları korkutup kaçırmak için çeşitli noktalarda günün 24 saati nöbet tutuyor. Köydeki buğday, nohut, ayçiçeği gibi ürünler ile kiraz ve vişne bahçelerine ayı ve domuzlar zarar veriyor.

Zararın, tarlalara giren ayı ve domuzlardan kaynaklandığını belirleyen çiftçiler, bu hayvanların telef edilmesinin ağır para cezaları gerektirdiğini öğrenince silahla vurmak yerine kendi yöntemleriyle mücadele etmeye başladı.

Köy muhtarı Mustafa Şen, AA muhabirine, zararın daha fazla büyümesini engellemek amacıyla ayı ve domuzları korkutup, kaçırmak için çeşitli noktalarda günün 24 saati nöbet tutmaya başladıklarını belirtti.

-"Nereye müracaat ettiysek cevap alamadık"

Köylülerin domuzlardan ve ayılardan sıkıntı çektiğini, tarlalarda bulunan ürünlere fazla zarar verdiğini ve emeklerinin karşılığını alamadıklarını anlatan Şen, şöyle konuştu:

"Nereye müracaat ettiysek cevap alamadık. Domuz avı yasak, ayı avı yasak, domuzu vurursanız şu kadar cezası var. Ayıyı vurursanız 18 bin lira cezası var. Bunlar bizlere çok büyük zarar vermektedirler. İftarımızı yapıp tarlalarımıza gelerek sabaha kadar ürünlerimizi beklemekteyiz. Büyüklerimiz bilhassa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çiftçiyi korusun. Hiçbir zaman çiftçilerimize sahip çıkan olmadı, bunun için çok büyük sıkıntıdayız, domuz ve ayı avı yasağını kaldırsınlar ya da devlet bizim zararımızı ödesin."

Çiftçi Salih Çelik ise 10 domuzun 20 dönüm tarım arazisini adeta yerle bir ettiğini dile getirdi.