Çimento fabrikası işçilerinden eylem

Çimento fabrikası işçilerinden eylem
Çimento fabrikası işçilerinden eylem
- Bilecik'te faaliyet gösteren çimento fabrikasında çalışan ve fabrika yönetiminin istediği sendikaya üye olmayı kabul etmeyen işçiler, tesis önünde eylem yaptı

BİLECİK (AA) - Bilecik'te faaliyet gösteren çimento fabrikasında çalışan ve fabrika yönetiminin istediği sendikaya üye olmayı reddeden işçiler, tesis önünde eylem yaptı.

Bilecik merkeze bağlı Taşçılar köyünde faaliyet gösteren çimento fabrikası girişinde toplanan işçiler, öğlen molasında bulunan işçilerle, fabrika yönetiminin istediği sendikaya üye olmaları yönündeki tutumu protesto etti.

Cam Keramik-İş Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Ergin Ay, burada yaptığı açıklamada, Sançim Bilecik Çimentoda çalışan işçilerin tamamının sendikalarına üye olduklarını belirterek, işçilerin fabrikanın yetki verdiği sendikayı kabul etmediğini söyledi.

İşçilerin, fabrika yönetiminin değişmesiyle durumun düzeleceğini umut ettiklerini ancak kısa sürede umutlarının suya düştüğünü savunan Ay, şöyle devam etti:

"Sançim Bilecik Çimento işletmesini satın alan Erçimsan Holding yöneticileri bir kez olsun işçilerle görüşmemiştir. İşçilerimize, satın aldığı işletmenin makine parçalarından biri gözüyle bakmıştır. Kendi göbeğini kendisi kesmeye karar veren işçilerimiz bir araya gelmiş ve sorunlarının çözümü için sendikamızda örgütlenmeye ve mücadele etmeye karar vermiştir. Sançim yöneticilerine görüşme talebimizi ilettik ancak bize geri dönüş yapmadılar. Sendika seçme özgürlüğü ve hak arama eylemleri anayasal bir haktır. İnsanca yaşayabilmek, ücret istemek, baskılara ve zulme karşı direnmek haktır. Haklarımızı sonuna kadar kullanmaktan asla çekinmeyeceğiz. İşçilerimizin talepleri gayet makul ve haklı taleplerdir. Sançim'de iş barışının sağlanmasının tek yolu, işçilerin kendi seçtikleri sendika ile masaya oturmasıdır. Aksi takdirde üretimden gelen gücümüzü kullanmak da dahil her türlü meşru haklarımızı sonuna kadar kullanmakta tereddüt etmeyeceğiz."

Ay'ın açıklamasının ardından bir süre slogan atan işçiler, dağıldı.