Dededen toruna bıçak çarkları dönüyor

Dededen toruna bıçak çarkları dönüyor
Dededen toruna bıçak çarkları dönüyor
- Bilecik'in Gölpazarı ilçesinde yaşayan 54 yaşındaki Tahsin Üniver, ailesinin 2 kuşaktır yürüttüğü bıçakçılık mesleğini yaşatmaya çalışıyor - Bıçakçı ustası Ünver: "Dededen toruna devam eden bıçakçılık mesleğinin son versiyonu olsak da bu mesleği severek yapacağız"

BİLECİK (AA) - Bilecik'in Gölpazarı ilçesinde yaşayan Tahsin Üniver (54), ailesinin 2 kuşaktır sürdürdüğü bıçakçılık mesleğini yaşatmaya çalışıyor.

Yaklaşan Kurban Bayram öncesi yoğun çalışma içerisine giren ilçenin tek bıçakçı ustası Ünver, siparişleri yetiştirebilmek için mesai yapıyor. Bıçak siparişi de alan Ünver, kurban ve çakı bıçağı ile satır gibi her kesici aletin üretimini de yapıyor.

Ünver, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dededen kalma bıçakçılık mesleğini 2 kuşaktır yaptığını belirterek, çırak yetiştiremediğinden söyledi.

Reşadiye Mahallesi'nde 4 dönem muhtarlık yaptıktan sonra dede mesleği olan el yapımı bıçak imalatını babasından öğrendiğini anlatan Ünver, şöyle konuştu:

"Bu meslekte son kuşağız. Dededen toruna gelen sanatlardan birisi de bıçakçılık imalatı. Teknolojinin gelişmesiyle el yordamıyla üretilen bıçakçılık da bitme noktasına geldi. Özellikle Çin'den ithal edilen bıçaklar çok ucuza  satılıyor. Bıçak fabrikalarında üretilen bıçaklar nedeniyle el yapımı bıçaklarında kaybolmasına neden oluyor. Artık çırak yetişmiyor. Eskiden bu meslekler altın bilezikti kollarda. Gençlerimiz fabrikalarda çalıştıkları için bu tür mesleklere yönelmiyor. Dededen toruna devam eden bıçakçılık mesleğinin son versiyonu olsak da bu mesleği severek yapacağız."

Ünver, teknolojinin gelişmesiyle el yapımı bıçakların satılmasının zor olduğunu belirterek, "İşçilik ve imalat pahalı olmasından dolayı vatandaşa ağır geliyor. Ama son zamanlarda el yapımı bıçaklara daha çok rağbet var, bu da bizi sevindiriyor. Kurban Bayramı yaklaştıkça bıçak satışları ve evdeki bıçakları bileme işleri yoğunlaştı" ifadesinde bulundu.