"Dünden bugüne Ermeni meselesi ve asılsız iddialar" konferansı

"Dünden bugüne Ermeni meselesi ve asılsız iddialar" konferansı
"Dünden bugüne Ermeni meselesi ve asılsız iddialar" konferansı
- Bilecik Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, "24 Nisan Ermeni Tehcir Kanunun 100.yılı" nedeniyle "Dünden Bugüne Ermeni meselesi ve asılsız iddialar" konferansı düzenledi

BİLECİK (AA) - Bilecik Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, "24 Nisan Ermeni Tehcir Kanunun 100.yılı" nedeniyle "Dünden Bugüne Ermeni meselesi ve asılsız iddialar" konferansı düzenledi.

Tarih öğretmeni Ramazan Ünal, Okul Salonu'nda düzenlenen konferansta, dün olduğu gibi bugün de Ermenilerle Türkler arasındaki sorunlardan faydalanan, Ermenileri kışkırtan, soykırım iddialarını Türkiye 'ye baskı yapmak ve bir şeyler koparmak için kullanan bazı devletlerin bulunduğunu söyledi.

Tarih öğretmeni Fatma Gülsüm Özcan da Osmanlı devletinin, bağımsız devlet kurmak amacıyla savaş sırasında Rusya tarafında yer alan, düşman saydığı Müslüman halkı öldüren Ermenilerle savaştığını anlatarak, "Osmanlı devleti kendi topraklarının bütünlüğünü savunmak amacıyla düşmanla işbirliği yapan ve yapabilecek Ermeni nüfusa tehcir uygulamıştır. Türkiye Cumhuriyeti savaş sırasında bazı Ermenilerin öldüğünü ve nüfusun tehcire tabi tutulduğunu kabul etmiştir. Olanları soykırım olarak adlandıranlar, Osmanlı devletinin Müslüman halkının da soykırıma uğradığını bu soykırımın Ermeniler tarafından yapıldığını kabul etmek zorundadır" diye konuştu.

Müdür Yardımcısı ve tarih öğretmeni Tarkan Ünal ise Ermeni meselesinin ortaya çıkışını anlattı.