Dünya Çevre Günü

Dünya Çevre Günü
Dünya Çevre Günü
- Bilecik'te, "Dünya Çevre Günü" nedeniyle program düzenlendi

BİLECİK (AA) - Bilecik'te, " Dünya Çevre Günü" nedeniyle program düzenlendi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, Cumhuriyet meydanında düzenlene programda, Atatürk anıtına çelenk sunuldu.

Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, burada yaptığı konuşmada, kalkınma ve daha yüksek bir refah seviyesinin, her milletin, ulusun ve devletin temel hedefleri arasında yer aldığını belirterek, bu hedefler gerçekleştirilirken çevre boyutunun ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Sağlıklı, doğal ve dengeli bir çevrede yaşama hakkının, anayasal bir hak olduğunu ifade eden Nayir, şöyle konuştu:

"Devletimize düşen görevde bu amaçla yapılacak olan çalışmalara katkıda bulunmak, bu bilginin ve bu şuurun oluşmasını sağlamak. Şunu unutmamamız lazım, çevreyi kirlettikten sonra temizlemenin maliyeti büyük, ama çevreyi kirletmemenin maliyeti daha küçük. En güzel temizlik, kirletmemektir. Eğer çocuklarımıza bunu öğretebilirsek, biz geleceğimize daha da ümitle bakma imkanına sahip olacağız. Doğaya bıraktığımız bir pet şişenin 400 yılda ancak kaybolabildiğini bilirsek ve kanalizasyonla bizim doğaya saldığımız kullanım artığı olan bir yağın, binlerce ton toprağı ve suyu kirlettiğini bilirsek, kirletmemenin ne kadar gerekli olduğunu daha iyi anlamış olacağız.''

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Akat da, ''Sanayiciden esnafa, aile bireylerinden bütün sahiplerine, memurlara, hepimiz yarınlara, çocuklarımız için iyi bir gelecek bırakmak için çalışıyoruz. Dünya bize biz birbirimize emanetiz'' ifadelerini kullandı.

İzci öğrenci grubu tarafından Ulusal Çevre Andının okunduğu programda, ''En güzel okul bahçesi'' yarışmasında dereceye giren okulların idarecilerine ve ''Yaşanabilir çevre'' konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Folklor gösterisi ile sona eren etkinliğe, Vali Yardımcıları Hıdır Kahveci ve Mustafa Güney, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı.