Engelliler Haftası

Engelliler Haftası
Engelliler Haftası
- Bilecik Özel Eğitim Okulları tarafındanetkinlik düzenlendi

BİLECİK (AA) - Bilecik Özel Eğitim Okulları tarafından "Engelliler Haftası" nedeniyle program düzenlendi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte, engelliliğin, sadece engellilerin ve ailelerinin içinde bulunduğu bir sağlık sorunu olmadığını belirterek, sosyal boyutlarıyla toplumu yakından ilgilendiren, tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren konu olduğunu söyledi.

İnsanın engelli olmasının, onun diğer insanlar gibi yaşamasına, çalışmasına ve de başarılı olmasına bir engel teşkil etmediğini vurgulayan Nayir, şöyle konuştu:

"Yaşama sevinci var olduğu takdirde sıkıntı ve zorluklar aşılabilecektir. Kendilerine inanıldığı ve fırsat verildiği takdirde, engel tanımadan ve herkes kadar başarılı ve üretken olduklarını kanıtlayan engelliler, bu başarıyla toplumun geneline de örnek olmaktadırlar. Sosyal hayatta engellilere sağlanan imkan ve kolaylıklar, bir toplumun gelişmişlik düzeyinin ve çağdaşlığının göstergesidir. Engellilere gösterilen anlayış ve hoşgörü, uygar bir toplum kimliği kazanmakta etkin rol oynamaktadır. Kamu kurum ve kuruluşları, yasalarımızın da zorunlu kıldığı şekilde görev alanlarına giren her yeri 'Ulaşılabilir kılmak zorundadır'.

Engellilerimiz hiçbir engele takılmadan, sokaklarda yürüyebilmeli, sosyal yaşamda yerini alabilmeli ve kamu kuruluşlarına rahatlıkla girip çıkabilmelidir. Eksikliklerimiz olsa da her geçen gün bu konuda yapılan iyilik ve iyileştirmeler hepimize mutluluk vermektedir. Hiçbir engelliliğin bilerek ve isteyerek olmadığını unutmayalım. Her normal insanın bir engelli adayı olduğu gerçeğini de aklımızdan çıkarmayalım." 

Program, Özel Eğitim Okulları öğrencileri tarafından hazırlanan gösteriler, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü personelinin oynadığı engelli video gösterisi, engelli sporculara ödüllerinin verilmesi, engelli istihdamı sağlayan işletmelere plaketlerin verilmesi, koro ile öğrencilerin hazırladığı ürünlerin sergilenmesiyle sona erdi.