"Engellilere Temsili Askerlik" uygulaması

"Engellilere Temsili Askerlik" uygulaması
"Engellilere Temsili Askerlik" uygulaması
- Bilecik'te 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığında bir günlük temsili askerlik uygulamasına katılan 20 engelli yemin etti

BİLECİK (AA) - Bilecik'te 20 engelli, bir günlük askerlik heyecanını yaşadı.

"Engellilere Temsili Askerlik" uygulaması kapsamında aileleriyle  2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığına gelen engelli vatandaşlar, üniformalarını giydikten sonra tören alanına geçti.

Vali Ahmet Hamdi Nayir, törende yaptığı konuşmada, kutsal askerlik görevini yerine getiren evlatların ve ailelerin mutluluğunu paylaştıklarını söyledi.

Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç da askerlik mükellefiyetinin, asker-millet kavramının dünyadaki tek örneğini barındıran Türk ulusu için bir onur vesilesi olduğunu anlattı.

Askerlik görevini yerine getiren her bireyin bunun haklı gururunu ömür boyu taşıdığını dile getiren Koç, şöyle konuştu:

"Türk Silahlı Kuvvetlerinin ayrılmaz bir parçası olan Türkiye Cumhuriyeti jandarması saflarında temsili askerlik hizmetini yerine getirmek için gelen engelli vatandaşlarımız, heyecan ve coşku ile asker elbiselerini giymiş ve kahraman birer Mehmetçik olarak karşınızda gurur ve onurla durmaktadır. Askerlik, her Türk gencinin yapması gereken kutsal bir görevdir. Sizlere, kısa da olsa, kutsal askerlik görevini yapmanın gurur ve onurunu yaşatmaktan ve şanlı Türk Ordusunun şerefli birer neferi olarak aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz. Şunu bilmelisiniz ki yaşama sımsıkı sarılmanız, içinizdeki umudu hiç kaybetmemeniz ve hayata tutunma adına gösterdiğiniz azim ve özveriyle hepimize örnek teşkil ediyorsunuz."

Yaş kütüğüne plaket çakılması, yemin töreni, engellilerin tezkerelerinin verilmesi ve geçit töreniyle sona eren etkinliğe, Bilecik Belediye Başkan Vekili Nihat Can, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Yaşar, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Halil İbrahim Aktepe, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan ve engellilerin aileleri katıldı.