Ertuğrul Gazi'nin geleneğine asırlardır sahip çıkıyorlar

Ertuğrul Gazi'nin geleneğine asırlardır sahip çıkıyorlar
Ertuğrul Gazi'nin geleneğine asırlardır sahip çıkıyorlar
- Türkiye'nin farklı bölgelerindeki Yörükler ve Türkmenler, 733 yıldır Bilecik'in Söğüt ilçesinde bir araya gelerek "toy" geleneğini yaşatıyor - Katılımcıların getirdiği bulgurlarla yapılan "şifalı pilav", şenliklerde ikram ediliyor - Söğüt Belediye Başkanı Aydoğdu: - "733 yıldır Orta Asya'dan gelen toy geleneğini devam ettiriyoruz. Yörük ve Türkmenler, mekanda buluşup kucaklaşıyor, hasret gideriyor, birbirlerini tanıma imkanı buluyor ve kültürü yaşatıyor"

BİLECİK (AA) - MUSTAFA KAHYA - Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Gazi tarafından 733 yıl önce başlatılan "toy" geleneği,  Türkiye 'nin farklı bölgelerinde yaşayan Yörük ve Türkmenleri Bilecik'in Söğüt ilçesinde buluşturuyor.

Çeşitli illerde yaşayan Yörükler ve Türkmenlerin getirdikleri bulgurlarla yapılan "şifalı pilav", şenliklerde katılımcılara ikram ediliyor.

Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri'nin 733 yıldır yapıldığını, bu yıl şenliklerin 734'üncüsünü gerçekleştireceklerini söyledi.

Törenlerin başlangıcının "toy"a dayandığını hatırlatan Aydoğdu, Ertuğrul Gazi'nin her yıl Söğüt'te Kayı Boyu'nun beylerini toplayıp yıl değerlendirmesi yaptığını, siyasi , askeri veya ekonomik- sosyal birtakım kararlar alındığını anlattı.

Aydoğdu, şunları dile getirdi:

"Ertuğrul Gazi'nin ölümünden sonra toy geleneğine Ertuğrul Gazi'yi anma da eklenmiş ve 733 yıldır yapılmıştır. 733 yıldır Orta Asya'dan gelen toy geleneğini devam ettiriyoruz. Yörük ve Türkmenler, mekanda buluşup kucaklaşıyor, hasret gideriyor, birbirlerini tanıma imkanı buluyor ve kültürü yaşatıyor. Burada herhangi bir etnik ayrımcılık söz konusu değildir. Sonuçta Osmanlı Devleti'nin kurucu atasıdır Ertuğrul Gazi Bey. Dolayısıyla hem kültürü yaşatmak hem tarihi unutmamak hem gelecek nesillere kültürümüzü hem de tarihi değerlerimizi aktarabilmek istiyoruz."

- "Şifalı pilav" ikram ediliyor

Aydoğdu, Ertuğrul Gazi'nin sağlığında sürdürülen şifalı pilav ikramını bu yıl da gerçekleştireceklerini söyledi.

Ertuğrul Gazi'nin toyu toplandığında halka yemek verildiğini, güreşler tutulduğunu ve cirit gösterileriyle farklı etkinlikler yapıldığını belirten Aydoğdu, "Biz de o geleneği şifalı pilavla sürdürüyoruz. 'Şifalı pilav' denilmesinin nedeni, Türkiye'nin farklı yerlerinden gelen Yörük ve Türkmenlerimizin getirdikleri bulgurları ve etleri burada karıştırıyoruz. Buradan da şifalı pilav ortaya çıkıyor. Buradaki aşevinde pilavları pişirerek, 734'üncü Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri'ne katılan 30-40 bin kişiye dağıtacağız."

Aydoğdu, sadece 1921 yılında Yunan ordularının kenti işgali sırasında törenlerin yapılmadığını bildiklerini kaydederek, Marmara Depremi'nin ardından da geniş çaplı tören yapılmadığını, törene katılabilen Yörüklerle türbe ziyareti gerçekleştirildiğini, şifalı pilav pişirildiğini ve mevlit okutulduğu bilgisini paylaştı.

734'üncü Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri, 13 Eylül Pazar günü gerçekleştirilecek. 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Bilecik

  ,

  Belediye

  ,

  Yemek

  ,

  Asya

  ,

  Pazar

  ,

  eylül

  ,

  sosyal

  ,

  siyasi