Eşinin astım krizlerini engellemek için cihaz geliştirdi

Eşinin astım krizlerini engellemek için cihaz geliştirdi
Eşinin astım krizlerini engellemek için cihaz geliştirdi
- Bozüyük ilçesinde, astım hastası olan eşinin krizlerini engellemek için 5,5 yıldır bir projesiyle ilgili çalışan kişi, karbondioksit gazını oksijene çeviren "huzur" adını verdiği cihaz üretti - Cihazı geliştiren Mercan: "Cihazın grip, burun enfeksiyonları ve sinüzit gibi hastalıklarda da etkili olduğunu görmeye başladık" - "Yaklaşık 10 bin voltluk elektrik akımı sağlayarak havada asılı bulunan virüs, bakteri, sigara dumanı, kötü kokular, parfüm ve tiner kokusu dahil hepsini absorbe edecek bir düzen haline getirdik"

BİLECİK (AA) - BARIŞ EREN - Bozüyük ilçesinde yaşayan Naci Mercan, astım hastası olan eşinin nöbet krizlerini engellemek için karbondioksit gazını oksijene çeviren bir cihaz geliştirerek patent başvurusunda bulundu.

Mercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "huzur" adını verdiği cihazın, 220 volt elektriği 12 volta çevirip 10 bin voltluk akım sağladığını, iki elektrot arasında karbondioksitteki karbonu, azotu ve havada asılı duran sigara dumanı, bakteri, virüs gibi maddeleri zararsız hale getirdiğini söyledi.

Bu sistemle ilgili 5,5 yıldır çalıştığını belirten Mercan, şöyle devam etti:

"Cihazı yapmamdaki tek amaç; eşimin astım hastalığıyla alakalı nöbet krizlerini engellemekti. Daha sonra cihazın grip, burun enfeksiyonları ve sinüzit gibi hastalıklarda da etkili olduğunu görmeye başladık. Cihazın içindeki geçiş amperlerini yükselttik. Yaklaşık 10 bin voltluk elektrik akımı sağlayarak havada asılı bulunan virüs, bakteri, sigara dumanı, kötü kokular, parfüm ve tiner kokusu dahil hepsini absorbe edecek bir düzen haline getirdik. Ev içinde rahatsız olan insanların bu cihazdan yararlanabileceğini düşündük. Cihaz ortamda yoğun şekilde oksijen sağladığı için havayı soğutarak klima etkisi yaratmaya başladı. Cihaz için patent başvurusunda bulundum."

Mercan, havadaki karbonmonoksitteki karbonu parçalayarak oksijeni açığa çıkartmak için düşünülen bu cihazın, 10 saatte 25 kuruşluk elektrik harcadığını bildirdi.

Cihaz sayesinde insanların bulunduğu alanlarda kişilerin nefes alma düzeylerinin iyileştiğini vurgulayan Mercan, "Ortamdaki sigara dumanını yok ediyor. Sigara içme isteğini ortadan kaldırdı, kapalı burunları açmaya başladı. Şu anda evimde kullanmaya başladım ve eşimin astım hastalığına da iyi geldi. Evde parfüm dahi sıkmamız problem iken şimdi parfüm ve kolonya kullanabiliyoruz" diye konuştu.

- "Ormandaymış gibi rahat nefes alabiliyorum"

Naci Mercan'ın eşi Mukaddes Mercan ise yaklaşık 25 yıldır astım hastası olduğunu ve eşinin, evde temizlik yaparken kullandığı ürünlerin içindeki kimyasal maddelerden rahatsızlık duymasından dolayı kendisine özel temizlik ürünü geliştirdiğini anlattı.

"Huzur" adlı cihazla evinde daha rahat nefes alabildiğini dile getiren Mercan, şunları kaydetti:

"Evde, çam ormanındaymış gibi çok rahat nefes alabiliyorum. Önceden eve gelen misafirlere kolonya bile ikram edemezken şimdi oda parfümü dahi kullanabiliyorum. İnsanlar temiz havada huzur bulabilmek için ormanlık alanlara pikniğe giderken ben evimde bu huzuru yaşıyorum. Cihaz sayesinde astım ataklarım neredeyse yok gibi ve ilaçlarımı da bırakma seviyesine geldim. Eşimin cihazı eve getirmesinin ardından komşularım sık sık bize misafirliğe gelmeye başladı. İlk zamanlar odanın içindeki çam kokusunu herkes oda parfümü sanıyordu. Kokuyu cihazın yaydığını söylediğimizde kimse inanamadı. Daha sonraki ziyaretlerinde ise cihazın faydasını görmeye başladılar."


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  Parfüm

  ,

  Virüs

  ,

  Sigara

  ,

  elektrik

  ,

  kimyasal