Evde kurduğu müze beldenin müzesi olacak

Evde kurduğu müze beldenin müzesi olacak
Evde kurduğu müze beldenin müzesi olacak
- Bozüyük ilçesinin Dodurga Beldesinde yaşayan 85 yaşındaki Ali Uğurlu, evinin bir bölümünde oluşturduğu müzede, 50 yıllık tarım aletleri, Osmanlı döneminden kalma su matarası, el aletleri ve tarihi kıyafetleri sergiliyor - Dodurga Belediye Başkanı Tuna: "Eserleri beldemizin merkezine taşıyarak daha büyük bir müzeye çevirmeyi hedefliyoruz. Buradaki eserleri çocuklarımızın görmesi ve bilmesi gerekiyor"

BİLECİK (AA) - BARIŞ EREN - Bilecik'in Bozüyük ilçesine bağlı Dodurga beldesinde yaşayan 85 yaşındaki Ali Uğurlu, evinin bir bölümünde oluşturduğu müzede, eski eşya ve 50 yıllık tarım aletlerini sergiliyor. Belediye , müzeyi belde merkezine taşıyarak, bölgeden toplanacak tarihi eşya ile zenginleştirmeyi hedefliyor.

Eşini 12 yıl önce kaybettikten sonra bedensel ve zihinsel engelli oğlu Ahmet Uğurlu ile yaşamaya başlayan Uğurlu, müzede 50 yıllık tarım aletleri, Osmanlı döneminden kalma su matarası, el aletleri, tarihi kıyafetler gibi eserlerin yanında, yaklaşık 500 yıllık olduğu tahmin edilen mermer sütunları sergiliyor.

Uğurlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eski eşyaların kıymetinin bilinmediğini belirterek, hurdacılara verildiğini bildirdi.

Müzede bulunan eserleri gençlere emanet ettiğini anlatan Uğurlu, şöyle konuştu:

"İnsanlar müzenin kıymetini bilsin. Eski eşyaları hurdacılara veriyorlar, naylonla bir tutuyorlar. İnsanlara sesleniyorum, "Nerede olursa olsun bunların kıymetini bilelim". Bunların hepsi birer eser ve hazine ama kıymetini bilmiyoruz. Müzeyi 6 yıl önce açtım. Eşim öldükten sonra İstanbul 'da gezdiğim müzeler kafama takıldı. Hayvancılık işleri ile uğraşıyordum, bütün işleri bir kenara bırakıp bu müzeyi açtım. Müzede ziraat ve el aletleri başta olmak üzere 50 ile 500 yıllık eserler mevcut. Bunları yaşatacak olanlar gençlerdir. Eski eşyaları müzelere getirsinler, burada kıymetini bilelim ve çoğalsınlar. Bu eşyalar daima kaybolmaktadır. Bunları yaşatmak gençlerin elinde."

Uğurlu, Belde Belediye Başkanı Selim Tuna ile görüştüklerini, müzeyi beldenin merkezinde daha büyük bir yere taşıyacaklarını belirterek, evlerde bulunan tarihi eşyayı  toplayarak müzede sergileyeceklerini sözlerine ekledi.

- "Bu eserleri çocukların görmesi ve bilmesi gerekiyor"

Dodurga Belde Belediye Başkanı Selim Tuna da 6 yıl önce Uğurlu'nun kendi imkanlarıyla açtığı müzeyi beldenin merkezine taşıyarak büyük bir müze oluşturmayı planladıklarını kaydetti.

Uğurlu'nun kendi imkanlarıyla kazandırdığı müzedeki eserlerin bir kısmını çocukların birçoğunun bilmediğini anımsatan Tuna, "Bunun için tarih önemli. Eserleri beldemizin merkezine taşıyarak daha büyük bir müzeye çevirmeyi hedefliyoruz. Buradaki eserleri çocuklarımızın görmesi ve bilmesi gerekiyor. Kısa sürede beldemizdeki müzeyi ilçemize ve ilimize duyurarak tarihi canlandırmak istiyoruz" diye konuştu.