Fatih Sultan Mehmet'in vefatının 534. yıldönümü

Fatih Sultan Mehmet'in vefatının 534. yıldönümü
Fatih Sultan Mehmet'in vefatının 534. yıldönümü
- Fatih Sultan Mehmet'in vefatının 534. Yıldönümü nedeniyle, Bilecik Genç İHH tarafından mevlit okutuldu

BİLECİK (AA) - Fatih Sultan Mehmet'in vefatının 534. Yıldönümü nedeniyle, Bilecik Genç İHH tarafından mevlit okutuldu.

Şeyh Edebali Türbesi yerleşkesindeki Osmangazi camisinde, Kur'an-ı kerim tilavetinin ardından mevlit okutuldu. Bilecik İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Şemsettin Yıldırım, genç kuşakların, atalarına ahde vefa gösterme erdemliliğinde bulunmak istiyorlarsa, tarihini öğrenmesi gerektiğini söyledi.

Geçmişini bilmeyen gençler, rüzgarın önünde savrulan yapraklar gibi geleceğin kasırgasında savrulacağını ifade eden Yıldırım, şunları söyledi:

"Fatih Sultan Mehmet, bu topraklarda bulunuşumuzun alameti farikasıdır. İstanbul 'un, gözünün elifidir. Peygamberimizin medarı iftiharıdır. Ahiler toprağı Anadolu'nun gönül erlerini,  İstanbul'u fethederek Avrupa 'ya taşıyan büyük bir gönül piridir. Ayakları yere sağlam basan gençler yetiştirmek istiyorsak, geçmişimizi iyi öğrenmeliyiz, ahlaklı ve erdemli bir nesil yetiştirmek istiyorsak, kitap ve sünnet emanetlerini gençlerimizin yüreklerine teslim etmeliyiz. Fatih Sultan Mehmet'in bizlere bıraktığı kutsal emanetleri baş tacı yapacağız, ülküsünü ise bir vizyon olarak hedefimize koyacağız."

Bilecik Genç İHH Başkanı Taha Yasin Yüksel ve beraberindeki gençler tarafından vatandaşlara helva ve lokum ikram edildi.