Gaziler Günü

Gaziler Günü
Gaziler Günü
- Pazaryeri, Gölpazarı ve Osmaneli ilçelerinde, tören düzenlendi

BİLECİK (AA) - Pazaryeri, Gölpazarı ve Osmaneli ilçelerinde, Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Pazaryeri'nde, Hükümet Konağı önünde düzenlenen törene, Kaymakam İbrahim Özdel, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş İlhan Canseven, Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, askeri erkan, gazi ve yakınları, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Jandarma Astsubay Çavuş Gülbahar Koç, 27 Haziran 2002 tarihinde çıkarılan kanunla Türkiye 'de Gaziler Günü'nün kutlamasına karar verildiğini belirterek, bu kararın devletin ve milletin gazilere verdiği önemin, onlara duyulan minnet ve şükran duygularının bir ifadesi olduğunu söyledi.

86 yaşındaki Kore gazisi Refik Özberber de dün olduğu gibi bugünde aynı inançla vatanın birliği, bölünmezliğine ve milli değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanlarını aktarmaya ve canlarını vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Öğrencilerin şiir okumasıyla devam eden kutlamalar, Kaymakam Özdel'in makamında  gazileri kabul etmesiyle sona erdi.

- Gölpazarı

Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Törene, Kaymakam Vekili Muhammet Salih Koç, Garnizon Komutan Vekili Jandarma Kıdemli Başçavuş Hüseyin Kaçmaz, Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, daire amirleri ve askeri erkan ile gaziler katıldı.

Etkinlik, gaziler, Kaymakam Vekili Koç'u, İlçe Jandarma Komutan Vekili Kaçmaz'ı ve Belediye Başkanı Kazıcı'yı makamında ziyaret etmesiyle sona erdi.

Kaymakam Vekili Koç,  ziyarette, şehitlerin ve kahraman gazilerin fedakarlıkları sayesinde huzur içinde yaşadıklarını ifade ederek, şehit ve gazilerin, uğruna büyük bedeller ödenerek kazanılan vatanın emaneti olduğunu kaydetti.

- Osmaneli

Osmaneli ilçesinde de Hükümet Konağı önünde Gaziler Günü nedeniyle tören düzenlendi.

Kaymakam Edip Çakıcı, Garnizon Komutanı Kıdemli Başçavuş Merdan Akbulut, Belediye Başkanı Münür Şahin, Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunup, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Gaziler, daha sonra Kaymakam Çakıcı'yı, makamında ziyaret etti. Çakıcı, gazileri kabulünde, "Yeryüzünün birçok yerinde bizi yok etmek isteyen güçlere karşı mücadele veren gazilerimizin bu onurlu direnişini bugün hatırlayarak anıyoruz. Tüm gazilerimize şükran borçluyuz" dedi.

Burada bir süre sohbet eden gaziler, Garnizon Komutanı Akbulut'u ve Belediye Başkanı Şahin'i ziyaret etti. Şahin, burada 'Gaziler Günü' nedeniyle hazırlattığı pastayı gazilerle birlikte kesti.