Gölpazarı Akçay barajı inşaatı

Gölpazarı Akçay barajı inşaatı
Gölpazarı Akçay barajı inşaatı
- Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Bilecik'in Gölpazarı ilçesinde inşaatı devam eden Akçay barajın gövde dolgu çalışmalarına başlandı

BİLECİK (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Bilecik'in Gölpazarı ilçesinde inşaatı devam eden Akçay barajının gövde dolgu çalışmalarına başlandığı bildirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada, DSİ tarafından Akçay deresi üzerinde inşaatı devam eden barajın gövde dolgu çalışmalarına başlanarak, baraj inşaatında önemli bölümünün aşıldığı kaydedildi.

Ön yüzü beton kaplı, kaya dolgu tipinde inşa edilen baraj gövdesinin temelden yüksekliği 55 metre, kret uzunluğu 512 metre ve gövde hacmi bir milyon 413 bin 72 metreküp olacağı belirtilen açıklamada, barajın dipsavak-derivasyon cebri boru ve gömlek betonarme imalatı, gövde ve batardo kazısının tamamlandığı, dolusavak kazısının da devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, barajın 9 milyon 750 bin metreküp depolama kapasitesine sahip olduğu ve baraj depolayacağı su ile ilçeye bağlı 5 yerleşim yerine ait toplam 8 bin 750 dekar zirai arazinin basınçlı borulu şebeke sistemiyle sulayacağı ve yöre toprakları modern sulama sistemine kavuşacağı belirtilerek, ilçeye yılda 1 milyon 50 metreküp içme ve kullanma suyu temin edileceği ifade edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından yapılan açıklamada da "Sulama ve içme suyu maksatlı tesis edilecek Akçay barajı inşaat çalışması 2016 yılında tamamlayarak, hizmete açacağız. Sulama projelerinin tamamlanmasına takriben de sulama ihalesi yapacağız. Barajı planlanan zamanda bitirmek için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Aynı zamanda bu proje ile sulama alanında yıllık toplam 2 milyon 845 bin lira gelir artışı elde etmeyi hedefliyoruz" ifadesinde bulundu.