Gölpazarı'nda "Camiler ve Din Görevlileri" Haftası

Gölpazarı'nda "Camiler ve Din Görevlileri" Haftası
Gölpazarı'nda "Camiler ve Din Görevlileri" Haftası
BİLECİK (AA) - Gölpazarı İlçe Müftülüğü tarafından "Camiler ve Din Görevlileri" Haftası dolayısıyla program düzenlendi.İl Müftüsü Necati Akkuş,...

BİLECİK (AA) - Gölpazarı İlçe Müftülüğü tarafından "Camiler ve Din Görevlileri" Haftası dolayısıyla program düzenlendi.

İl Müftüsü Necati Akkuş, Belediye Düğün Salonu'nda, Kaymakam Vekili Muhammet Salih Koç ve İlçe Müftüsü Mükerrem Cüre ile din görevlilerinin katıldığı programda, haftanın yaklaşık 25 yıldır Türkiye 'de kutlandığını ve her yıl bir konu tespit edildiğini anımsatarak, bu yılki temanın da "Namaz ve camiden arınmak" olarak tespit edildiğini söyledi.

Namaz ve caminin birbirini tamamlayan unsur olduğunu ve biri olmadan ötekinin olmamasının söz konusu olmadığını anlatan Akkuş, şöyle konuştu:

"Biz diğer dinlerdeki gibi ibadet etmek için özel bir tapınağa ihtiyaç duymayız. Çünkü nerede vakit geldiyse, nerede rabbimizi arzu ettiysek orada gerekli hazırlığımızı yapar duamızı yaparız. Ama camilerin farklı bir özelliği var. Sadece mescit değil onlar, camiler aynı zamanda bu vatanın daha doğrusu İslam coğrafyasının manevi tabularıdırlar. Allah'ın varlığının delillerindendir, namaz ve ezanda öyledir. Camiler bizim vatanımızın kalbidir, akciğerleridir. Nasıl ki vücut kanı kalp merkezinde topluyor ve akciğerlere gönderiyor, orada onu temizleyip kullanım haline getiriyorsa, adeta dünyanın kargaşası içerisinde manevi yönünde kirlenen vücutlarımızı, ruhlarımızı, camiler her bir kalplerimizi bir araya topluyor kürsülerle, mihraplarla, minberlerle arındırıyor, temizliyor ve yeniden topluma kazandırıyor.

Program Kur'an-ı Kerim tilavetiyle sona erdi.