Gölpazarı'nda kan bağışı kampanyası

Gölpazarı'nda kan bağışı kampanyası
Gölpazarı'nda kan bağışı kampanyası
BİLECİK (AA) - Bilecik'in Gölpazarı ilçesinde, Eskişehir Kızılay Kan Merkezi'nce kan bağışı kampanyası düzenlendi.Eskişehir Kızılay Kan Merkezi ile...

BİLECİK (AA) - Bilecik'in Gölpazarı ilçesinde, Eskişehir Kızılay Kan Merkezi'nce kan bağışı kampanyası düzenlendi.

Eskişehir Kızılay Kan Merkezi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan protokol kapsamında Gazimihal ilk ve ortaokul bahçesinde kampanyaya yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, önce sağlık taramasından geçirildi.

Eskişehir Kan Merkezi sorumlusu Dr. Yaşar Polat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bağışta bulunan kişinin önce tansiyon ve kan ölçümü yaptıklarını, bunun sonucuna göre kan aldıklarını kaydetti.

Kan bağışının önemli bir konu olduğunu ifade eden Polat, "Bir ünite kan üç can demektir. Mutlaka ülkemizde kan verilmesine rağmen batılı ülkelerle kıyaslandığı zaman kan verme oranı düşük düzeyde. Bunu bir ölçüde dengeleyebilmek için özellikle okul çağındaki çocuklarda ve üniversiteli gençler içinde çeşitli çalışmalar düzenlenmektedir. Kan acil değil, ihtiyaçtır, bu nedenle kan verebilecek kişileri bağış yapmalarını bekliyoruz." 

Polat, kampanyada 53 ünite kan topladıklarını ve 15 kişiden de çeşitli nedenlerden dolayı kan alamadıklarını sözlerine ekledi.