Gölpazarı'nda "Kentsel dönüşümle afete hazır Türkiye" bilgilendirme toplantısı

Gölpazarı'nda "Kentsel dönüşümle afete hazır Türkiye" bilgilendirme toplantısı
Gölpazarı'nda "Kentsel dönüşümle afete hazır Türkiye" bilgilendirme toplantısı
BİLECİK (AA) - Gölpazarı ilçesinde, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından "Kentsel dönüşümle afete hazır Türkiye" bilgilendirme toplantısı...

BİLECİK (AA) - Gölpazarı ilçesinde, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından "Kentsel dönüşümle afete hazır Türkiye " bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde görevli inşaat mühendisi Muhsin Coşkun, Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Hatice Yeşim Çakır, Alt Yapı Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Elif Çelik ve daire müdürleri ile muhtarların katıldığı toplantıda, riskli alan, zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan alanlar için müdürlük aracılığıyla yada bakanlığa başvurabileceğini anlattı.

Riskli alan olarak ilan edilen bölgede proje bütünlüğü açısından sağlam yapıların da kanun kapsamında değerlendirilebileceğini anlatan Coşkun, "Belediyeler bu alanlarda tekrar riskli yapı tespiti yapmaları zorunlu değildir. Riskli bina yıkıldıktan sonra ipotek hisseler üzerinden devam edeceğinden, ipotek ve riskli binanın yıktırılmasına engel olmaz. 6306 sayılı kanun kapsamında yapılacak yardımlar, kira yardımı veya faiz desteği, harç ve vergi muafiyetleri, riskli binalarda yaşayan vatandaşlarımıza talepleri doğrultusunda, ya 18 aya kadar kira yardımı, yada bankalardan kullanılacak kredilerde faiz desteği sağlanacaktır" diye konuştu.