Gölpazarı'nda "Köyünü yaşat" projesi

Gölpazarı'nda "Köyünü yaşat" projesi
Gölpazarı'nda "Köyünü yaşat" projesi
BİLECİK (AA) - Bilecik'in Gölpazarı ilçesinde, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim görevlileri "Köyünü yaşat"...

BİLECİK (AA) - Bilecik'in Gölpazarı ilçesinde, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim görevlileri "Köyünü yaşat" projesi kapsamında 40 öğrenciyle köylerde incelemede bulundu.

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Yapı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ümit Arpacıoğlu, Belediye Toplantı Salonu'nda, bilgilendirme toplantısında, kırsal alanların yeniden ele alınması ve kalkınma modeli oluşturulması adına toplumları teşvik eden akademik girişimi anlattı.

Bilgilendirme toplantısında Kaymakam Celalettin Taşkaya'nın ilçe hakkında bilgi vermesinin ardından Kastamonu'nun Küre Kaymakamı Şahin Kazancı, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim görevlileri Arpacıoğlu, Doç. Dr. Hürriyet Öğdül, Yrd. Doç. Dr. Nezih Aysel ve Dr. Gülcan İner ile Kırklareli Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğretim görevlisi Dr. İnce Olgun ile birlikte ilçeye bağlı Tongurlar ve Kurşunlu ile diğer köylerde incelemede bulundu.

Arpacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tongurlar köyünde ev ile bir okulun peyzajını öğrencilerle birlikte yapacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Amacımız köylüye evlerin korunması gerektiğini, daha değerli olduğunu, bunların basit tekniklerle yenilenebileceğini göstermek. Sektörel derneklerin yanı sıra yerel dernekler projeye destek veriyor. Ama asıl destek ve birlikteliğimiz projeye katılan 8 üniversite. Projeye katılan her üniversitede çalıştaylar düzenlemekteyiz. Proje içeriğinde mimari ve sosyo-ekonomik çalışmalar, sanat , eğitim yaz okulu ve tanıtım faaliyetlerinden oluşuyor. Kırsal alanların yenilenmesini, gelişimini kendisi için potansiyel gören bütün çözüm ortağı olabilecek firmaların projemize destek vermesini bekliyoruz."