Gölpazarı'nda "Köyünü yaşat" projesi

Gölpazarı'nda "Köyünü yaşat" projesi
Gölpazarı'nda "Köyünü yaşat" projesi
BİLECİK (AA) - Bilecik'in Gölpazarı ilçesinde, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yapı Uygulama ve Araştırma Merkezince yürütülen "Köyünü yaşat"...

BİLECİK (AA) - Bilecik'in Gölpazarı ilçesinde, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yapı Uygulama ve Araştırma Merkezince yürütülen "Köyünü yaşat" projesi kapsamında tekstil ve Moda Tasarım Bölümü öğrencileri köy çalışmalarını tamamladı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kemal Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tongurlar köyünde tekstil ve moda tasarımı ile diğer bölüm öğrencileriyle köy içinde ve doğada, "lif" sanatı çalışmaları yaptıklarını belirterek, kullandıkları tekstil malzemeleriyle sanat objeleri yaptıklarını anlattı.

Doğayla birlikte doğa ikinci bir sanatçı yada üçüncü bir sanatçı gibi işin içine girerek o mekanda yaşatılan ve var olan atmosfer içerisinde çalışılarak sanat objeleri yaptıklarını anlatan Can, şunları kaydetti:

"Bizler var olsak da olmasak da doğa aynı çevrede olduğu gibi aslında devam ediyor. Buradaki doğal atmosfer, yapay atmosferle birlikte bizim o çevreye ihtiyacımız var, o çevrenin bize ihtiyacı yok, bu bağlamda saygı, sevgi çevresi içerisinde yapıyoruz çalışmaları. Yapmış olduğumuz çalışma üniversitede var olan Araştırma Merkezinin köprüsüyle olayı gerçekleştiriyoruz. Bu bağlamda 'Köyünü yaşat' projesinin yanında destek projesi gibi gerçekleşiyor. Hep birlikte projenin altında kendi diliyle sergi gerçekleştirilecektir."

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yapı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ümit Arpacıoğlu da projede yer alan her sanatçı köylüyle etkileştiğini ve köylüyü sanata götürmek yerine sanatı köye getirdiklerini belirtti.

Arpacıoğlu, fotoğraf bölümü öğrencilerinin, "Köy yaşamı" başlığında, "İnsan-mekan" ilişkisine odaklı fotoğraf çekimleri gerçekleştireceğini sözlerine ekledi. 


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  sanat

  ,

  tasarım

  ,

  Fotoğraf

  ,

  Moda

  ,

  Köy

  ,

  Mekan

  ,

  sergi

  ,

  doğa

  ,

  mimar