Hem tarlada hem sanat atölyesinde çalışıyorlar

Hem tarlada hem sanat atölyesinde çalışıyorlar
Hem tarlada hem sanat atölyesinde çalışıyorlar
- Bilecik'te tarlalarda çalışan kadınlar, kalan zamanlarında Halk Eğitim Merkezi'nde kağıt rölyef sanatını öğreniyor

BİLECİK (AA) - Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde tarlalarda çalışan 20  kadın , boş zamanlarında da Halk Eğitim Merkezinde kağıt rölyef sanatını öğreniyor ve yaptıkları tabloları satarak aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Usta öğretici Nevin Büyük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sabır ve dikkat gerektiren kağıt rölyef kursuna gösterilen ilgiden memnun olduğunu belirterek, rölyefte ana tema olarak ön plana çıkarılacak objeleri kartlara bastırarak, kesimin ardından üst üste yapıştırdıklarını anlattı.

Nevin Büyük, 45-60 yaş aralığındaki kursiyerlerin, tarla-bahçe işlerinden kalan zamanlarını kursa katılarak değerlendirdiğini vurgulayarak, "Sergide kağıt rölyefleri gören kadınlarımızın çoğu, sadece bir tablo yapma düşüncesiyle kursa başladı ama sonrasında bu sanatı severek devam ettiler. Gayet güzel çalışıyorlar" dedi.

Kursiyerlerin isteğine göre kağıt rölyef uygulamalarıyla çok boyutlu çalışmalar yaptıklarına dikkat çeken Büyük, şöyle devam etti:

"Özel rölyef kağıtlarımız var. Kağıt rölyef çalışmalarında detayları tek tek çıkartıyoruz. 10 aynı resmi kat kat kesip perspektif vererek, bir zemin üzerine yerleştiriyoruz. Gördüğümüz resme göre perspektif oluşturuyoruz. Kursiyerlerimiz, Esma-ül Hüsna çalışıyorlar. Farklı değişik Esma-ül Hüsnalar var, tabii ki ayrıca maneviyatı var. Herkesin evinde olması gereken bir çalışma değil Esma-ül Hüsna. Bunu bütün kursiyerlerimiz çalıştı. Farklı bir çalışmaya döktük Esma-ül Hüsna'yı, hem iç hem de dış çalışması çalışıyoruz. O yüzden perspektif oluşturuyor, bir içe bir dışa. Çok güzel çalışmalar oldu."

- "Maliyeti yüksek ama getirisi de yüksek"

Nevin Büyük, kursiyerlerin sattıkları ürünlerden elde ettikleri gelirle tabloları yaptığını belirterek, "Kursiyerin el becerisine göre bazı tablolar bir haftada tamamlanıyor. Tablolarımız biraz maliyetli, küçük boyutlu bir tablonun 100 lira civarında maliyeti var. Fakat üzerindeki perspektifine göre 300-400 liraya kadar satılan tablolar var" dedi.

Kursiyerler ise boş zamanlarını kursa katılarak değerlendirdiklerini ve evlerini tablolarla süslediklerini belirterek, siparişler aldıklarını ve sattıkları tablolarla aile bütçelerine katkı sağlamanın mutluluğunu yaşadıklarını anlattılar.


  ETİKETLER:

  Bilecik

  ,

  YAŞ

  ,

  Aile

  ,

  Kadın

  ,

  lira

  ,

  eğitim

  ,

  Resmi